Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова, заместник-декан по научно-изследователската дейност на факултета по Обществено здраве в МУ Пловдив. Проф. Торньова е и председател на Държавната изпитна комисия към МЗ за признаване  на специалност медицинска педагокика.

Обучението на медицинските сестри се подчинява на Европейските директиви за висше образование, които имат изисквания за хорариум, етапи и срок на обучението.

Непрекъснато говорим за качества на обучението, а това се постига с разширяване на компетенциите. По- кратък срок на обучение ще се отрази върху качеството на подготовката и качеството на грижите за пациентите след това, каза проф. Торньова. 

Не приемам намаляването на срока за адекватана мярка на фона на все по- големите изисквания към квалификацията, котано вече говорим за теле медицина, високи технологии и дори изкуствен интелект, категорична е тя. 

Това сериозно ще повлияе на мотивацията на студентите, ще ощети и практичестото обучение, за което също има изискване за срок от 1 година. Освен това промяната ще повлияе върхи образователната степен, с която се дипломират медицинските сестри, което пък е в пряка връзка с евентуалната им реализация в чужбина. 

Спорно и дали ще се изпълни целта за повече сестри в по- кратък срок, скептична е проф. Торньова. Механично не бива да се подхожда и не бива да се отнемат вече завоювани права.

Трябва да се реши комплексно проблемът и в това отношение много важна е ролята на работотдателите и на обществото. 

Качеството изисква сестрите да имат повече компетенции, а не да се орязва обучението им. Ако се приеме такава мярка, това ще ни върне в миналия век, каза проф. Биянка Торньова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49