Обученията по български език за бежанци в Пловдив започнаха в началото на февруари. Първите две групи са украински и са по 12 души във всяка От началото на лятото ще стартират и арабоговорящите групи, обясни ръководителят на проекта Мария Теохарова от Каритас – София.
"От близо половин година има и арабоговорящи в Пловдив, които желаят да преминат езиково обучение. Към момента имам оформена група, която е от 14 души. Бихме искали да сформираме две групи и тогава да започнем с тях", добави Теохарова.
Също през лятото в Пловдив ще започнат и безплатни курсове по български език с украински деца.
"За тийнейджърите обученията по езика ще бъдат по-задълбочени с натрупване на лексикален и граматически материал, тъй като идеята е те да бъдат добре подготвени за българската образователна система. С по-малките деца между 6 и 12 години заниманията по езика няма да бъдат толкова тежки", разясни Теохарова.
Обикновено бежанците се решават на крачката да усвоят български език – година след като са пребивавали в страната ни. Една четвърт от новозаписалите се на курса в Пловдив са новопристигнали. Забелязва се и ръст на мъжете, които изучават езика ни. При изучаването на българския езиковата бариера при арабоговорящите е по-голяма отколкото при славяноговорящите.
"С арабоговорящите трудно се работи, но целите не са непостижими. Най-трудно е да останат до края в курсовете. Те не са много дисциплинирани. Част от тях дори и не са образовани, не владеят собствения си език", каза Теохарова.
Методиката на обучение е различна за славянските и индоевропейските групи. Обученията по програма „Български език за хора от цял свят“ ще продължат до октомври 2026 г. Изпълнява се финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от ЕС.
"Каритас" има опит с обучението на български език от 2012 г. при първата вълна бежанци от Близкия Изток, но тогава беше като част от комплексна услуга. Сега обучението е изцяло за български език и проектът е насочен към придобиване на по-сериозни знания.
Цялото интервю - чуйте в звуковия файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..