Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли. 

Обученията по български език за бежанци в Пловдив започнаха в началото на февруари. Първите две групи са украински и са по 12 души във всяка От началото на лятото ще стартират и арабоговорящите групи, обясни ръководителят на проекта Мария Теохарова от Каритас – София.

"От близо половин година има и арабоговорящи в Пловдив, които желаят да преминат езиково обучение. Към момента имам оформена група, която е от 14 души. Бихме искали да сформираме две групи и тогава да започнем с тях", добави Теохарова.

Също през лятото в Пловдив ще започнат и безплатни курсове по български език с украински деца.

"За тийнейджърите обученията по езика ще бъдат по-задълбочени с натрупване на лексикален и граматически материал, тъй като идеята е те да бъдат добре подготвени за българската образователна система. С по-малките деца между 6 и 12 години заниманията по езика няма да бъдат толкова тежки", разясни Теохарова.

Обикновено бежанците се решават на крачката да усвоят български език – година след като са пребивавали в страната ни. Една четвърт от новозаписалите се на курса в Пловдив са новопристигнали. Забелязва се и ръст на мъжете, които изучават езика ни. При изучаването на българския езиковата бариера при арабоговорящите е по-голяма отколкото при славяноговорящите. 

"С арабоговорящите трудно се работи, но целите не са непостижими. Най-трудно е да останат до края в курсовете. Те не са много дисциплинирани. Част от тях дори и не са образовани, не владеят собствения си език", каза Теохарова.

Методиката на обучение е различна за славянските и индоевропейските групи. Обученията по програма „Български език за хора от цял свят“ ще продължат до октомври 2026 г. Изпълнява се финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от ЕС.

"Каритас" има опит с обучението на български език от 2012 г. при първата вълна бежанци от Близкия Изток, но тогава беше като част от комплексна услуга. Сега обучението е изцяло за български език и проектът е насочен към придобиване на по-сериозни знания. 

Цялото интервю - чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01