След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в Париж, въпросът е как да се отговори на Америка и как Европа със собствени сили да защити сигурността си.
По думите на Николова фактът, че на срещата в Париж бяха поканени само шест държави, кара някои да говорят за раделение, а това не е хубав сигнал, защото разделени, сме и доста по - слаби.
Тя припомни, че дебътът за собствената отбрана и сигурност на съюза не е от вчера, той се води от 2014 година, но сега е моентът, в който да се действа веднага, съгласувано и с мисъл за бъдещето.
Този дневен ред сега бе продиктуван по доста арогантен начин и недипломатичен начин от страна на САЩ с въпроса как Европа ще компенсира изтеглянето на американските сили. Това допълнително внася разделение, защото не е ясно какви ще са конкретните параметри на евенуално бъдещо споразумение.
Ранен е етапът на промените но е факт, че отстъствието на Украйна в бъдещите преговори за мир, може да събуди надоверие към тях. Още повече, че администрацията на САЩ наруши принципа да не се преговаря с терористии още преди началото на процеса засили твърде много позицията на Русия.
Това буди сериозно безпокойство в Европа докъде може да стигне Америка. Сега още е доста стъписана, защото собствената й сигурост може да бъде отслабена без войските на САЩ, но и Америка има какво да губи, подчерта Юлияна Николова.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

Ден след като министърът на земеделието и храните Георги Тахов обяви решението на държавата да не се прилага ваксинация на овцете и козите срещу смъртоносната болест шарка по дребния добитък, ръководството на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) остро разкритикува това решение . От асоциацията подчертават, че "всички..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивският художник Илия Желев. Завършва живопис във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Първоначално преподава рисуване в Трявна, а след промените е художник на свободна практика. Има повече от 120 самостоятелни изложби, като по-голямата част от участията му са в..
Все още не са ясни параметрите на бюджета за следващата година. Това, което е известно до момента е, че минималната работна заплата ще бъде €620, ще има повишаване с 2% на осигуровките, както и почти двойното увеличение на данъка върху дивидентите. Според главния икономист на ЕКИП Георги Вулджев управляващите не предприемат мерки за..
Проектът за новия мегакомплекс в квартал "Филипово" е в нарушение на Общия устройствен план на Пловдив, защото не предвижда терен за детска градина. Това заяви пред Радио Пловдив арх. Костадин Палазов от „БСП за България“, председател на комисията по устройство на територията и жилищна политика в Общинския съвет. Затова трябва да се преработи. По..
Правната комисия към Общинския съвет в Пловдив прие като законосъобразно искането за промяна на ПУП-а в кв. „Филипово“, където ще бъде изграден нов мегажилищен комплекс. Председателят ѝ Слави Георгиев подчерта, че местният парламент не дава разрешение за строителството на комплекса, тъй като това частният инвеститор може да направи и в момента –..