"И това - повече от век и половина преди нас, и то с една настойчивост и последователност, на които можем само да се възхитим. Тъй като ние днес доста охотно говорим за тези ценности, ставаме и лягаме с тях, а реално сме много далеч от тяхното осъществяване, поне от гледна точка на законността, на перспективата пред развитието на България", коментира историкът.
Той е поддръжник на тезата, че в социалното си поведение Левски представлява средната българска класа в онова време. По думите му това явление дълги години е било загърбвано от марксистко-ленинската историография по конюнктурни причини, а сега трбява реално да се погледне на извършващите се в тогавашна България процеси.
"Това се отнася не само за революционното движение, но и за културния напредък. Много често там, където е читалището, там е и революционния комитет. Някои читалища са създадени по това време, когато са създадени комитетите на вътрешната организация, начело с Васил Левски. Примерно в Тетевен, в читалището има книга, в която се събират "пари за огън", т.е. - за революцията. Просветата, културата и прогресивното мислене вървят редом със стремежа за политическа свобода", подчерта проф. Павлов.
По думите му средната и богатата класа, участвала в революционните процеси, не отхвърля участието на най-широки обществени слоеве.
"Вазов го е казал най-добре „богатий с парите, сюрмахът с трудът, момите с иглата, учений с умът“ и т.н. Но това, което олицетворява Левски, цялата тази революционна енергия за постигане на българската свобода, включва най-широк спектър от социални слоеве. В това отношение той е много по-последователен в сравнение с другите наши революционни водачи, които обикновено нападат чорбаджиите, имат по-драстичен подход. Като цяло той се стреми към консолидация на нацията и е поддържан от много широка група съратници, които са от най-креативните сили в обществото. Неслучайно в организацията виждаме ханджии, собсвеници на кафенета, търговци, занаятчии, интелигенцията, която е много тясно свързана с тези среди. Самият Левски е представител на всички тези слоеве, включително и на духовенството, което тогава е изключително ангажирано със стремежа на българския народ към свобода и независимост", коментира изследователят. И посочва, че се е опитал с отделни епизоди и събития да покаже някои страни от живота и делото на Левски, които не са чак толкова известни и допълват образа на Дякона.
Проф. Павлов няма претенции за съвършено нов поглед към Левски. Според него да се пише за Апостола не е никак лесно, тъй като има много издадени книги за него, изключително много спомени, включително и от трета ръка, някои от които са дори куриозни. А това говори за огромното обществено внимание към Левски и за това, че интересът към него става все по-силен, колкото повече се отдалечаваме от времето, в което е живял.
"Подзаглавието на книгата ми е точен цитат от един негов съратник, един от най-верните му хора, Данаил Христов Попов - „Най-добрият ни българин“, т.е. най-големият патриот, нашият естествен водач. Или както казва Ботев „твой един син, Българийо“, защото той не е един от многото, а единственият", поясни авторът.
В книгата си проф. Пламен Павлов се опитва да покаже също как Левски продължава делото на Раковски. По думите му Апостолът е най-добрия, най-успешния и най- далече стигналия ученик на Георги Сава Раковски, който от своя страна е демиургът на революцията, създателят на революционното движение, с първите опити за освобождение и възкресяване на държавността.
"Защото Първата българска легия не е просто формация от доброволци, а един опит в движение да се възкресят принципите на българската държава, армията и дори културата, тъй като Раковски води нещо като съботно-неделно училище на своите страници от българската история и това е отбелязано в много спомени. Левски не е просто механично копие на идеите на Раковски, той в много голяма степен ги доразвива. Но ние сме в дълг на Раковски. Преди няколко години чествахме 200 години от неговото рождение и е факт, че бяха сторени опити да се върне вниманието към Раковски, но не се получи напълно. И за това немалка вина имат и държавните фактори, които някак си недооценяват тази личност", изтъкна историкът. И допълни, че се е опитал да покаже общото и различното между Раковски и Левски. По думите му има много сериозна приемственост в цялото ни обществено и политическо развитие и това трябва да се разбере и днес, тъй като нищо не започва от нулата, нито с поредния политически водач или министър.
Чуйте повече в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..