Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаме решения за българските производители на храни

Илия Проданов: СТОП, стресирам системата, искам решения

Илия Проданов
Снимка: agri.bg

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. 


"Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по време на протестите, разписахме споразумение с правителството, в което фигурира точно закон за регулация на доставките на храни до крайния потребител", посочи в програма "Ден след ден" Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара (БАК). По думите му в България има голяма диспропорция на разпределението на сумите между производителя на първичната продукция, преработвателя и крайния търговец. Много голяма част от сумата, която потребителят плаща остава в крайния търговец, което е огромният проблем за целия сектор храни в България, смята Проданов.

Според него този процес е от дълго време и се появява с настъпване на големите търговски вериги в България. Тогава голям процент от малките магазинчета изчезнаха, а веригите монополизираха пазара и към момента техният пазарният дял е над 80-90%. Това пък води до неравнопоставено положение при преговори между производител, преработвател и големия търговец и поставя веригите в силна позиция при преговорите, като производителите не получават достойно заплащане. 

Проданов посочи, че липсата на действия от страна на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е голям проблем. КЗК не е присъствала на организираната от БАК кръгла маса, на която са били всички други институции, включително и цялата парламентарна комисия по земеделие, а това показва отношението им към сектор "Земеделие". Съпредседателят на БАК допълни, че у нас липсва закон за търговията с храни и дефиниции на нелоялни търговски практики, които са много и пречат на нормалната структура на пазара. 

Илия Проданов е категоричен, че не е нужно от камарата да ги проследяват и описват, а секторите в земеделието трябва да си каже при него какво се наблюдава като нелоялни търговски практики. 

"Те са доста на брой и най-добре да бъдат описани изцяло. Примерно, че определени български производители са изхвърлени от пазара, тъй като се предпочитат вносни продукти на същата цена, с едно и също, да не кажа и по-лошо качество. Неплащането от страна на търговци към преработватели, а оттам на производители, скрити такси и скрити условия, позициониране на щандовете, задължителни такси за реклами и брошури и т.н. Това са неща, които потребителят няма как да ги знае, но производителят страда от тях. И в крайна сметка най-потърпевш освен производителят, е и потребителят, защото плаща по-висока цена неща с по-ниско качество", посочи съпредседателят на БАК. 

По думите му, за да се поощри българското производство, то трябва да има достъп до пазара. А за да стане това, производителят трябва да бъде в равнопоставено положение в търговската мрежа. Затова от БАК настояват за Закон за агрохранителната верига, в който да се регулират процесите при преговори, за достъп до пазара и др. 

"Ние искаме процесите да бъдат ясно регламентирани и да няма надмощие при преговорите", поясни Проданов и добави, че законодателите няма как да не приемат нещо, което да не е работещо. 

"Мисля, че фокусът трябва да е върху това, че обществото каза СТОП, каза: "стресирам системата, искам решения". Без значение колко време ще продължи бойкотът и дали ще постигне като ефект 3 или 100 милиона разлика в оборота. Мисля, че политическата класа разбра ясно, че проблем има и, че няма начин да не вземе мерки и според мен много скоро ще видим ефективни решения", заключи Илия Проданов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нина Димитрова изработва омофор за папа Франциск

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стига до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..

публикувано на 22.04.25 в 12:04
Емил Русинов

В "Източен" има готови проекти, надяваме се на финансиране

Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов.  Той посочи, че на този..

публикувано на 22.04.25 в 11:06

Пловдивчани ще могат да печатат на преса на Христо Г. Данов

Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост.  Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана...

публикувано на 22.04.25 в 10:20

Папа Франциск беше човечен, беше привързан към България

Десетки вярващи посетиха католическата храм „Свети Дух“ в Пловдив, за да запалят свещ в памет на починалия папа Франциск. За тях той бе символ на обединение, надежда и човечност , каза отец  Димитър Димитров от църквата в  програма "Точно днес", който сподели и лични впечатление от срещите си със светия отец. Първата среща на отец Димитър с папа..

публикувано на 22.04.25 в 09:55

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23