Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

| Интервю

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова.

Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени промените, кое беше предизвикателството през екипа ви, отчитайки изискванията на МОН? 
"Предизвикателствата бяха няколко, защото трябваше да се съобразим със целевите стойности на МОН и в същото време със спецификата на Пловдив и областта, както и със структурата на училищата. Не беше лесно да не разрешаваме прием в някои от училищата, но нашите ученици намаляват и нямаше как това да не се случи. Уверявам ви, че направихме много прецизни анализи в система с работодателите и общинските ръководства на областта. Всички кметове съгласуваха предложенията. Направихме максималното за решаването на приема в 8 клас."
STEM паралелките и тези с хуманитарен профил: За първи път има условие и за профилираните паралелки - 41,56% от общия им брой да са по STEM- математика, природни науки, софтуерни и хардуерни науки и специално за хуманитарни. 
Хуманитарни науки ще се изучават приоритетно в Хуманитарната гимназия "Свети Свети Кирил и Методий" в Пловдив.

"Единствено чуждият език не носи предимство на нашите ученици, те трябва да развиват и други умения, които най-лесно могат да бъдат в професионални паралелки или търсенето на пазара STEM обучението."

Новите специалности за план-приема, кое ги определя и къде ще се реализират? От 11-те специалности, предложени за първи път в училищата, три са изцяло нови за Пловдив област. 

☑️Строител монтажник на метални конструкции ще се изучава в ПТСТ "Гоце Делчев" -Пловдив;

☑️Монтажист на ВиК мрежи в СУ "Найден Геров" - Пловдив;

☑️ПГ по селско стопанство „Васил Левски“ в Първомай обявява прием в специалност „Машини и съоръжения за химическата и хранително-вкусовата промишленост“ по професия машинен монтьор.

Ще продължи ли и при какъв интерес от бизнеса дуалното обучение"Дуалните паралелки ще бъдат 19 и се надявам да успеем да ги реализираме. През тази година, те са 17 с две по-малко от тези, които предлагаме за догодина. Беше много трудно, но вече има гимназии, които са традиционно обучаващи в тази система - Асеновград, Пловдив. В СУ "Найден Геров" - Пловдив също ще има дуална форма на обучение."

Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект. Това каза тази седмица министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на Консултативния съвет по професионално образование и обучение. В рамките на заседанието той представи концепцията за промяна на учебните програми, както и за реализирането на планирания прием за следващата учебна година, в който е предвидено над 61% дял на професионалните паралелки. 
Иванка Киркова участва на съвета в София и обобщи: "Математиката е изключително ценна, но без да се зачертават другите умения. Ние сме на мнение, че трябва да се търси баланс, защото през последните години той беше изгубен. Математиката формира не само логика и концентрация, тя е необходима при всяка една дейност от обществения ни живот."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56