Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и с гордост за героизма и единството на нацията, се казва в поканата за събитието.

Преди три години Русия опроверга най- мрачните прогнози, че в 21 век нападението над суверенна държава е възможно, че пълномащабната война в Европа е възможна. В тези три години Украйна опроверга очакванията, че ще се предаде бързо и ще сложи оръжие пред агресора. Хиляди загинали, милиони бежанци, милиони страдащи в разрушените градове, примери да солидарност, аргументи срещу Русия, международни совалки, милиарди помощ за Украйна, контрареакции и полюсни оценки, политическа употреба от първия ден, войната като сделка и мирът като сделка. Последното идва с новата власт в Америка и предизвикателството мирът да се договори с хладна до арогантност сделка. Не само за минералите на Украйна, но и за прекрояването на геополитическата  картина и разпределяне на влияние…

В тези три години Пловдив приюти 1300 бежанци от Украйна, в огромната си част жени и деца. За тях една изоставена болница, дарение на именития Димитър Кудуглу, стана Втори дом, в който намериха подслон и подкрепа. Всички, дори и тези, които правят стъпка към нов живот в Балгария, знаят, че истинския им дом е другаде. Какво е войната, какво е домът, какво е мирът,  рацказваме през очите на 5 жени и едно дете. Възрастните с преглътнати сълзи, детето с мечта за види отново градинката си в Донецк.

Алина и Олена са тук от няколко месеца. Алина е от Лисичанск, 11 годиин и без дом след окурацията на т.нар.  Луганска република. С четирите си деца първо стига до Бердянск, после до Хмелницки, хиляди километри изгубен живот. Сърцето на Олена е с любимите хора в украйна, Германия и тук в Пловдив. Ирина се грижи за все по- голямата беблиотека, която Втари дом събра. Тя идва в България месец след началото на войната в един автобус само с жени и деца. Нямаше обичайната глъчка, всички бяхме в огромен стрес, но още с първата спирка в Горна Оряховица разрбахме, че за нас тук ще има спокойствие. 

Вдъхновител и мотор на Втори дом е Наталия Елис. Трите години на работа с бежанците от Украйна тя посвещава на това хората бързо да се адаптират, да учат език, децата да ходят на училище. Благодарна е за всяка протегната с помощ  ръка, но веруюто й е, че всеки трябва да положи усилие, да не разчита на другите. Мирът не може да е на всяка цена, категирочна е Наталия Елис.

40% от украинските бежанци в Пловдив са деца. Те все още се страхуват дори от празничните фойерки, защото им напомят бомбардировките. Бързо учат български език, посещават детски градини и училища, намират приятели, но в сърцата им са спомените от детството в Украйна.  Осем годишната Вероника мечтае за градинката си в Донецк и за приятелите си там. 

Репортажът от Втори дом можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57
Валерия Велева

Мнозинството може да се разпадне само отвътре

"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..

публикувано на 03.04.25 в 16:06