Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Проф. Марин Русев
Снимка: Ани Петрова

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост от това дали има циклон или антициклон, който наближава към нашия континент и нашата страна", заяви в програма "Ден след ден" геополитическият анализатор проф. Марин Русев.  

Според него геополитиката е нещо, което трудно може да бъде разклатено от появата на нов президент или конференция, в която днес са обещани 20 млрд. евро за Украйна. 

"Свидетели сме на много приказки, декларации, някои от които разнопосочни дори от едни и същи хора в два съседни дни дори от представители на тима на Тръмп. Самият американски президент също е склонен да променя това, което казва, в два последователни дни. Всичко това означава, че е възможно атаката, която практически САЩ отправят към света, засега само на думи, да доведе до някакви очаквания как ще се реагира в отделните станове на Европа, на Русия и другите държави и много трудно можем днес да прогнозираме", обясни анализаторът и допълни, че не вярва да настъпи някаква тежка промяна. 

По думите му мирът не е възможен без участието на Украйна, защото там трябва да има подпис и никой, който подпише подписа си от името на Украйна не може да се чувства стабилен не само политически, но и физически в Украйна, ако подписва така, че Украйна да губи. Проф. Русев подчерта, че същото важи и за Русия, която е в безизходица, защото тя няма как да смекчи позицията си. Причината е, че в конституцията й са записани неща, за които после управляващите трябва да обясняват на народа защо за отстъпили от тях. 

Анализаторът е на мнение, че в момента се очкава да се види кой ще поддаде повече и не би било странно, ако още утре Тръмп започне да говори неща, базиращи се на изводите от това кой как е реагирал при разговорите.

"Мисля, че Тръмп прескочи много тежки, собствени, вътрешни, национални граници, ние вече виждаме протести в  самата Америка, както и изказвания на много близки на неговата партия лидери или спонсори, които смятат, че е предатлество по този начин да се съгласяваш с почти всичко, което иска Русия и да се окаже, че една държава, която е нападната, най-накрая трябва да се примири с това, че й е отнета територия", изтъкна проф. Русев.

Той смята, че в момента политиците у нас действат умно, опитвайки се да не допуснат усилване на нещо, което се катализира. И посочи, че са се появили някакви искания за еврото, които не са били на дневен ред точно сега, когато става въпрос за мира в Украйна и за абсолютно сменената поне на думи позиция на Тръмп. 

По думите му в резултат на войната украинската армия е станала много по-силна отпреди, а украинските очаквания  за просперитет също са станали много по-силни. Анализаторът каза още, че президентът на Украйна, който тръгна от нищото, в момента е обичан не само от своите близки и съграждани, но и се е превърнал в "някаква форма на знаме". 

"Лошото е, че ако всичко продължи така, това няма да е добре нито за Украйна, нито за Русия, която трябва да прибере армията си от поне 1 млн. души и да се върне чак до Чукотка и да мине на мирни релси", обясни проф. Русев и допълни, че това крие много опасности. 

Според него, ако Путин играе по бръснача, това може да доведе до проблеми в собствената си страна, тъй като в голяма част от руското общество се трупа една центробежна енергия, която не е свързана само с недоволството на хората от Владивосток, че правителството подготвя промяна да няма автомобили с обратен волан, т.е. японски. Той посочи, че всичко това се трупа с десетилетия, още повече, че в Русия инфлацията е над 25%. Това и големият брой народности, както и фактът, че 1/3 от населението им е свързано с ислямската религия, са много тежки проблеми. 

"Аз много добре познавам руския народ и добродушието му, както и съгласието едва ли не, което осигури хляб и водка, да е достатъчно, за да си мълчат. Но може да се премине и определена граница и малко трябва да се разлюлее сегашният "успех" на Русия и нещата да тръгнат в много лоши посоки, включително и за Европа, която ще изпита много сериозен мигрантски натиск", заключи проф. Марин Русев.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57