Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Проф. Марин Русев
Снимка: Ани Петрова

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост от това дали има циклон или антициклон, който наближава към нашия континент и нашата страна", заяви в програма "Ден след ден" геополитическият анализатор проф. Марин Русев.  

Според него геополитиката е нещо, което трудно може да бъде разклатено от появата на нов президент или конференция, в която днес са обещани 20 млрд. евро за Украйна. 

"Свидетели сме на много приказки, декларации, някои от които разнопосочни дори от едни и същи хора в два съседни дни дори от представители на тима на Тръмп. Самият американски президент също е склонен да променя това, което казва, в два последователни дни. Всичко това означава, че е възможно атаката, която практически САЩ отправят към света, засега само на думи, да доведе до някакви очаквания как ще се реагира в отделните станове на Европа, на Русия и другите държави и много трудно можем днес да прогнозираме", обясни анализаторът и допълни, че не вярва да настъпи някаква тежка промяна. 

По думите му мирът не е възможен без участието на Украйна, защото там трябва да има подпис и никой, който подпише подписа си от името на Украйна не може да се чувства стабилен не само политически, но и физически в Украйна, ако подписва така, че Украйна да губи. Проф. Русев подчерта, че същото важи и за Русия, която е в безизходица, защото тя няма как да смекчи позицията си. Причината е, че в конституцията й са записани неща, за които после управляващите трябва да обясняват на народа защо за отстъпили от тях. 

Анализаторът е на мнение, че в момента се очкава да се види кой ще поддаде повече и не би било странно, ако още утре Тръмп започне да говори неща, базиращи се на изводите от това кой как е реагирал при разговорите.

"Мисля, че Тръмп прескочи много тежки, собствени, вътрешни, национални граници, ние вече виждаме протести в  самата Америка, както и изказвания на много близки на неговата партия лидери или спонсори, които смятат, че е предатлество по този начин да се съгласяваш с почти всичко, което иска Русия и да се окаже, че една държава, която е нападната, най-накрая трябва да се примири с това, че й е отнета територия", изтъкна проф. Русев.

Той смята, че в момента политиците у нас действат умно, опитвайки се да не допуснат усилване на нещо, което се катализира. И посочи, че са се появили някакви искания за еврото, които не са били на дневен ред точно сега, когато става въпрос за мира в Украйна и за абсолютно сменената поне на думи позиция на Тръмп. 

По думите му в резултат на войната украинската армия е станала много по-силна отпреди, а украинските очаквания  за просперитет също са станали много по-силни. Анализаторът каза още, че президентът на Украйна, който тръгна от нищото, в момента е обичан не само от своите близки и съграждани, но и се е превърнал в "някаква форма на знаме". 

"Лошото е, че ако всичко продължи така, това няма да е добре нито за Украйна, нито за Русия, която трябва да прибере армията си от поне 1 млн. души и да се върне чак до Чукотка и да мине на мирни релси", обясни проф. Русев и допълни, че това крие много опасности. 

Според него, ако Путин играе по бръснача, това може да доведе до проблеми в собствената си страна, тъй като в голяма част от руското общество се трупа една центробежна енергия, която не е свързана само с недоволството на хората от Владивосток, че правителството подготвя промяна да няма автомобили с обратен волан, т.е. японски. Той посочи, че всичко това се трупа с десетилетия, още повече, че в Русия инфлацията е над 25%. Това и големият брой народности, както и фактът, че 1/3 от населението им е свързано с ислямската религия, са много тежки проблеми. 

"Аз много добре познавам руския народ и добродушието му, както и съгласието едва ли не, което осигури хляб и водка, да е достатъчно, за да си мълчат. Но може да се премине и определена граница и малко трябва да се разлюлее сегашният "успех" на Русия и нещата да тръгнат в много лоши посоки, включително и за Европа, която ще изпита много сериозен мигрантски натиск", заключи проф. Марин Русев.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12