"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за въвеждането на еврото.
Според Стоев, понякога дадена политика носи позитиви, които гражданите отказват да възприемат веднага и има нужда от комуникация с тях и разговор защо това е добър избор.
Георги Стоев потвърди, че България покрива техническите критерии за членство в Еврозоната. "Моето очакване е съвсем позитивно за оценката на докладите", добави той.
"Не, не и още веднъж не". Така икономистът отговори на въпрос дали е възможна промяна на курса, по който левовете ще се обменят в евро. Георги Стоев примомни, че ангажиментът, който сме поели, влизайки в механизма, наричан чакалня на Еврозоната, ограничава подобна възможност. Въпреки това, според него, трябва да се разговаря с хората, които имат някакви опасения по процеса.
"Много хора казват, че отговорността за това е на правителството, че то трябва да направи кампания. С това съм съгласен. Но в същото време има достатъчно много активни хора, икономисти и публични лица, които до голяма степен закъсняхме с това включване в общуване с хората", каза още Георги Стоев.
Той смята, че имаше много малко разумни кампании в медиите и че това до голяма степен отговаря на въпроса защо тези страхове се превърнаха в гняв и разочарование.
Георги Стоев смята, че не би трябвало след приемането на еврото да има поскъпване на кредитите, защото те биха били отпускани от същия ресурс, съществувал до този момент и смяната на ползваната в страната валута не може да е причина за поскъпването му.
Спирането на действие на съществуващия до този момент валутен борд след приемането на единната европейска валута, според икономиста е легитимно основание за дискутиране на бъдещата финансова политика на държавата и за контрол на правителствените разходи. Според Георги Стоев, въпреки че и в Еврзоната и в ЕС като цяло има редица ограничители на поемането на дълг, стремежът трябва да е към бюджети с нулев или близо до нулата дефицити.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..