"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит политологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна.
Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде.
Това е една търгашеска сделка, която ако успее, ще бъде лошо за Украйна, за Европа, и в крайна сметка и за Америка, категорична е проф. Дронзина.
По думите й, Путин и Тръмп в момента делят света на сфери на влияние. И никой не може да ни даде гаранции ние в коя сфера на влияние ще попаднем.
Америка в продължение на много години е показала, че е в състояние да бъде лидер на демократичния свят. Когато САЩ загуби тази лидерска позиция, какво ще стане?
Новият световен ред няма да бъде отново американски. От другата страна има един Китай и една Индия, които не знаем какво ще направят, отбеляза анализаторът.
Много хора твърдят, че Тръмп има подход на бизнесмен към международните отношения. Той обаче е фалирал шест пъти и е натрупал богатството си по нечестен начин, припомни Татяна Дронзина.
Тя отбеляза, че лексиката на Тръмп обърква всички. Според нея, преизбирането на Тръмп за президент показва, че в американското общество са настъпили промени, каквито трудно можем да си представим.
Все пак имам надеждата, че през март месец ще започне обсъждането на бюджета в САЩ и тогава, може би, една част от лудостите на Тръмп ще бъдат озаптени, заяви Дронзина.
Европа доста се поразмота в осъществяването на помощта си за Украйна. Трета година Европа спори да отблокира или не 300 млрд. евро руски активи. И именно "моторът на ЕС" - Германия и Франция, са тези, които възразяват срещу това, защото ако се излеят тези 300 млрд. евро навън от икономиките им, няма да бъде добре за тях.
От друга страна Европа не може вечно да чака някой друг да плати сигурността й, категорична е проф. Дронзина.
Какво ще се случи? Да дадем какъвто и да било отговор, би означавало да хвърляме боб, тъй като нито Тръмп, нито Путин са предвидими.
Интервюто на Неда Велкова с проф. Татяна Дронзина е в звуковия файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..