Втори ден въздухът в Пловдив е замърсен с фини прахови частици над нормата. Данните и на двете измервателни станции са в червената зона, която определя качесттото на въздуха като „много лошо“.
При пределно допустими 50% микрограма на кубичен метър в ж.р Тракия днес фините прахови частици са били почти два пъти наднормата в сутрешните часве. Към 14 часа отново са 50% над нея. Това са показанията и за цялото изминало денонощие.
На станция „Каменица“ превишението е с близо 100 процента, допреди час, когато стойностите са паднали под пределната стойност.
По закон среднодневната норма е 50 мигрограма на кубичен метър и тя не трябва да бъде превишавана повече от 35 дни в годината. А ние тези 35 дни сме ги направили още от началото на годината, защото всеки ден има някакви превишавания. Това заяви пред Радио Пловдив Добромира Костова от ПП-ДБ, която е заместник-председател на Общинския съвет.
Измерването на данните също е проблем, подчерта тя и обърна внимание, че формално законът е спазен – на 100 000 души население да има измервателна станция за чистотата на въздуха. Но, две станции за измерване на въздуха в Пловдив са абсолютно недостатъчни, тъй като градът ни е с население много повече от официалните 380 000 души.
Освен това измервателните станции не са на подходящи места.
Според общинската съветничка от ПП-ДБ, Община Пловдив отдавна е трябвало да извоюва от МОСВ да има повече станции в града.
Добромира Костова оповести данни от отговора на кмета Костадин Димитров на питане от групата съветници от ПП-ДБ за печките на твърдо гориво и броя на домакинствата в града, които се отопляват по този начин. Сега през зимата това е един от сериозните замърсители на въздуха с фини прахови частици.
Общината ни даде данни, които тя е регистрирала през 2021-ва година, които не се различават от данните на НСИ от 2011-та година. Т. е. 10 години не знаем дали данните са стари и просто общината не си е напарвила труда да изкара нови, или - нещо по - притеснително, реално няма никаква промяна за 10 години.
Данните за 2011-а година сочат, че 18 000 домакинства в Пловдив се отопляват с печки на твърдо гориво.
Костова припомни, че общината е изпълнила програма на екоминистерството за подмяна на печките с твърдо гориво с климатици и за нея са изхарчени 14 милиона лева.
Данни дали има някаква промяна в броя на тези домакинства нямаме! Излиза, че или общината просто няма данни, или няма промяна и изхарчените 14 милиона не са дали резултат!
Сега ще внесем ново питане дали общината е направила нещо да осъвремени данните, каза Добромира Костова.
По думите й, друг сериозен проблем е информирането на гражданите за замърсяването на въздуха. Необходима е по-масова информираност сред обществото, най – вече училища и детски градини – те не получават навремени предупреждения от РЗИ и общината за мръсния въздух.
Категорично една от сериозните мерки е да се намали автомобилният трафик в Пловдив, като основната алтернатива да бъде градският транспорт.
Работата на общината е не просто да призовава гражданите да се качат на градския транспорт, а да го направи по - добра услуга, категорична е общинската съветничка.
Друга идея е да бъде въведен т. нар. „бял билет“ като стимул за гражданите да оставят автомобилите си и да се качат в градските автобуси.
Искаме прозрачност на измерванията и повече станции за измерване чистотата на въздуха в Пловдив. Настояваме за нови актуални данни за мръсния въздух в града и за плановете на общината да подобри услугата градски транспорт, подчерта заместник-председателката на Общинския съвет от ПП-ДБ.
Интервюто на Живка Танчева с Добромира Костова е в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..