Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не еврото, а проинфлационните бюджети водят до обедняване

Политиката, която се налага през  бюджетите в последните години, превръща България в свръхсоциална държава за сметка на останалите икономически контрагенти, каза в предаването "Точно днес" икономическият анализатор Михаил Кръстев.

Политиците нарокоха този за 2005г- единствоно възможен, но по думите на експерта "това е един навъзможен" бюджет. В него изма козметични промени на предложението на служебното правителство. Залага се нереалистично увеличение на приходите от над 30% с основно перо от ДДС, които да нараснат с размера на бюджетния дефицит - близо 25 млрд. лева. Това изглежда нереалистично, защото не се очаква ръст на икономиката в такива размер, аргументира се Михаил Кръстев.

Според него вълненията и скептицизмът около приемането на еврото са обясними като отношение към подобни генерални промени.

Това, което трябва да знаят българските граждани е, че няма никаква икономическа и финансова логика да поскъпнат рязко стоките и услугите. Ние сме във валутен борд, българският лев е обезпечен с евро. Най- големият плюс е, че с влизането на България напуска "удобното лоно на една малка развиваща се икономика с евтина работна ръка". 

Милаил Кръстев смята, че по притеснителни са бюджетите, които водят до обедняване на населението, защото и този за 2025 та година е  проинфлационен. 

Огромен е шансът в следващите години да продължи  увеличението на данъчната тежест върху работещите и българския бизнес. Имаме увеличение на максималния осигурителен доход засяга над 100 000 българи и ще доведе до ефективно изземване на над 1млрд.  лева от ннаселението и от бизнеса. 

Живеем в социалната система на Шрьодингер - едновременно в миналото и в бъдещето. Докато работим живеем в бадещето, защото осигурителният ни доход продължава да расте, но ако останем бе работа и трябва да разчитаме на обезщетение за безработица - те са замразен към предходни нива. Тази система не може да издържи време, погнозира Михаил Кръстев.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварният трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от  2010 година до Тешел, което и до днес..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50