Агресията в юношеската възраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в училище или т.нар. булинг. Страшно е, защото този тормоз вече се утвърждава като модел на личността и на поведението на децата насилници. А от друга страна мачка и се отразява психически на децата, които са жертва на такъв тормоз. И възрастните трябва да задължително да реагират, коментира в интервю за Радио Пловдив психологът Иван Игов в днешния Световен ден срещу тормоза в училище.
Отделни училища в Пловдив отбелязват всяка година този ден. Инициативата в последната среда на феруари е започнала в Канада преди повече от 10 години. Сързва се дете от бедно семейство, което нямало какво да облече за училище и тръгнало с розово поло на сестра си. Това предизвиква тормоз и нападки срещу детето. На другия ден приятели, с помощта на родителите му, събират пари и купуват розови фланелки за целия клас, за да покажат солидарност.
Това е начинът за справяне с тормоза в училище. Тези, които проявяват насилие са двама-трима. И те трябва да разберат, че мнозинството е против тях. Когато накараме така нареченото мълчаливо мнозинство да се обади и да вземе отношение, насилниците ще видят, че са малцинство и техният модел не работи. Всъщност това се отнася и за цялото ни общество като възрастни. Ако мълчаливото мнозинство продължи да мълчи, но насилниците ще продължат, каза Игов.
Жалко е, че не се справяме. Обикновено реагираме спрямо децата насилници с насилие и така им показваме как точно се прави това, което те правят. И в края на краищата си отглеждаме следващо поколение насилници, отбеляза още психологът Иван Игов като допълни, че има много голямо закъсение в тази насока и е крайно време да се работи по правилния начин, тъй като всеки ден има случаи на агресия по пътищата, насилие в семейството и тормоз в училищата.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки. По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..
Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..
Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..
За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..