В проекта си „Частица от река“ Весела Ножарова, която е тазгодишният куратор на Националните есенни изложби, залага на палитра от различни визуални изкуства. Поканила е 14 автори от различни възрастови групи - Антони Райжеков, Борислава Бербенко, Боряна Росса, Велизар Димчев, Калин Серапионов, Калина Димитрова, Миряна Тодорова, Надежда Олег Ляхова, Невена Екимова, Ния Ценкова, Правдолюб Иванов, Сияна Шишкова, Стела Василева и Стоян Дечев.
Проектът на Ножарова е бил най-балансиран, разчупен и весеобхватен, обясни Донка Налбантова, която беше председател на журито, избрало победителя: "Зрителите ще могат да видят интересни пърформънси, фотографии, ще се показват случващи се неща пред самата публика. Всички те са в контекста на идеята за реката и усещането за присъствието за човека, вдъхновител на проекта - Георги Божилов –Слона. Ще има керамични произведения на изкуството в къща Мексиканска графика".
Стойността на проекта на Весела Ножарова е 40 000 лева. Конкурс за избор на куратор на Националните есенни изложби не е бил провеждан от 12 години насам. През 2013 г. регламентът на формата беше реформиеан и проф. Галина Лардева беше назначена за постоянен артитситчен директор на форума. От тази година обаче общината реши да се върне към избирането на куратор чрез конкурс.
Журито, което избра победителя, беше 7-членно. Идеята е по този начин да се даде възможност за разнообразяване и обогатяване на събитието с различни гледни точки, различни селекции, творби, имена и теми, подчерта зам.-кметът Пламен Панов. "Това е нещо много специално за Пловдив. Есенните изложби съществуват от 1967 година и са форум, който през годините се е развивал успешно и вярвам, че ще продължи да се развива".
Националните есенни изложби се провеждат от 55 години насам. За начало на инициативата се приема организираната от Атанас Кръстев изложба с акварели на Георги Божилов – Слона.
Община Пловдив обяви и още един конкурс за избор на куратор за изложба в галерия Капана. Кандидатите ще трябва да представят концепция за изложба с фокус на пловдивски художници, оставили ярка следа в българското изобразително изкуство и в духовния живот на Пловдив. Предвиденият бюджет за реализацията на проекта е 40 000 лева и ще бъде реализиран в края на годината. Кандидатури могат да се подават до края на март.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..