До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН.
Той припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата страна, които доскорошното служебно правителство реши да плати като допълнителна компенсация за всички останали без ток при обилния снеговалеж в края на миналата година.
Според парламентарното решение операторите на електроразпределителните мрежи трябва да възстановят на Фонда "Сигурност на електроенергийната система" изплатените от него средства за компенсации.
Освен това обаче, клиентите на ЕВН, останали без ток, имат право според общите условия на дружеството и съответно получават обезщетения от самата енергийна компания.
"Имаме клиенти, които са подали искания към нас за плащания. Ние ги обработване и вече от няколко седмици плащанията към клиентите вървят", каза още Костадинов
На територията на ЕВН Електроразпределение по-продължително прекъсване на тока са имали около 4000 абонати. Не всички обаче ще получат обезщетения:
"Преценява се назад във времето дали за дадена къща е имало въобще потребление. Говорим за малки села с малко хора, които живеят постоянно в тях. Разбира се, заради Коледните празници заети бяха къщи за гости и други къщи на хора, които идват само за почивните дни", уочни той.
"Така че имаме две компенсации, които клиентите ще получат за едно и също нещо", коментира той.
Според Петър Костадинов безпрецедентната ситуация с двойното обезщетение е създадена от предното ръководство на Министерството на енергетиката, което е решило да не обяви ограничителен режим за снабдяване с енергия. Това се прави при извънредна ситуация, например при тежки снеговалежи, при която снабдителните предприятия по закон не дължат обезщетения за клиенти, останали без ток по-дълго време.
"Беше ясно, че това е форсмажор. До някои селища не можехме са стигнем дори за да докараме генератори, защото пътищата не бяха почистени", добави той.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..