Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ремонтът на Концертна зала остава "на трупчета"


Ремонтът на Концертна зала в Пловдив се съгласува под пряк надзор на Министерството на културата. Имам разговори и срещи  с министъра на културата Мариан Бачев, каза кметът Костадин Димитров, попитан докъде са стигнали дейностите по пълното реновиране на залата. 

В най-скоро време община Пловдив очаква решение на МК как да се процедира занапред, подчерта Димитров. Той обаче изтъкна, че на този етап е невъзможно да се ремонтира, защото е налице несъгласуване от страна на строителите и архитект Бойко Кадинов. Архитектурният проект е негово дело.
Нина Найденова, директор Творческа дейност на Опера Пловдив заяви, че проблемите са свързани с носещата плоча, както и,  че цялата зала е облицована със стъклена вата, което е напълно несъвместимо с професионалните ангажименти на музикантите и певците.

От държавния бюджет през 2022 година бяха определени близо 10 млн. лева за ремонта. Дългоочакваният ремонт на Концертна зала в Пловдив бе започнат през ноември 2023 г. и през миналата бе спрян. 

Настоящата процедура бе спечелена от фирма "Заечки" ЕООД от Петрич. Проектът за реконструкцията е на архитектурна агенция "Братя Кадинови" ЕООД, които извършват и авторския надзор. Строителният надзор се осъществява от "Алфа Пи Проджект" ООД.

Концертната зала в Пловдив е затворена вече почти 8 години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разкриха незаконен превоз на кози в Пловдивско

Нерегламентиран транспорт на дребни преживни животни е установен днес в  Пловдивска област. Около 16:00 часа, на пътя между селата Скутаре и Малък Чардак, полицейски патрул спрял за проверка товарен автомобил, в който се превозвали животни.  Заради въведените ограничителни мерки срещу разпространението на шарка дежурните от  Районното полицейско..

публикувано на 11.08.25 в 19:31

ВиК ремонт променя движението по две автобусни линии в Пловдив

Поради авариен ремонт на ВиК – Пловдив, тази вечер (11 август) от 18:30 до 22:00 часа се затваря за движение ул. „Брезовско шосе“ в участъка от бул. „Северен“ до ул. „Веслец“. От ОП „Организация и контрол на транспорта“ съобщават, че маршрутите на автобусни линии 15 и 9 ще бъдат променени за времето на ремонта, както следва: Линия№ 15..

публикувано на 11.08.25 в 16:59

Шестима пияни шофьори са арестувани в Пловдив през уикенда

Само през изминалите почивни дни в Пловдивска областта са засечени шестима пияни шофьори, един от които е седнал зад волана под влиянието на наркотици. В Пловдив 63-годишна жена била заловена с 1,7 промила, а 43-годишен мъж – с над 1,4 промила. Друг шофьор на 47 години управлявал с над 1,8 промила, а 31-годишен – с повече от 2 промила и положителна..

публикувано на 11.08.25 в 16:32

Сухи треви горяха при Ботаническата градина в Пловдив

Пожар избухна следобед в сухи треви и храсти в пловдивския район "Тракия",  близо до Ботаническа градина и бившата Белодробна болница. В близост има и електрическа подстанция. Образува се силно задимяване в района. На мястото бяха изпратени  шест екипа на пожарната. "Пожарът вече е локализиран и няма опасност за хората в близост", съобщи за Радио..

публикувано на 11.08.25 в 16:24

Бейби бум в пловдивската АГ болница „Селена“

288 са новородените в специализиранета АГ болница само през месец юли. Сред тях – 133 момчета, 155 момичета и 6 двойки близнаци. 29 от бебетата са заченати чрез инвитро процедури. От началото на годината в „Селена“ са се родили общо 1 752 деца. Най-голямото бебе през юли тежи 4 килограма и 410 грама и е високо 55 сантиметра, родено по естествен..

публикувано на 11.08.25 в 15:39