Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Химията е изкуството на баланса

На втори март в неделя, навръх Сирни заговезни и в първото за този месец издание на предаването Клуб "Неделя" на фокус поставихме една не толкова лесна, но изключително интересна наука - Химията! И проследихме пътят й от Менделеевата таблица до компютъра в наши дни. 

Иновации, наука и възможности бе темата, по която говорихме с: доц. д-р Пламен Ангелов (заместник декан на ХФ в ПУ), гл. ас. д-р Станимир Манолов (Научен секретар по международно сътрудничество и работа с докторанти, студенти и кандидат-студенти), гл. ас. д-р Йордан Стремски, Елеонора Хубенова - студент от специалност Медицинска химия 4-ти курс, отличена с награда в категорията "Природни науки, математика и информатика", и не на последно с място младата изследователка от катедрата по органична химия на ПУ „Паисий Хилендарски“ Миглена Милушева и победител в категорията „Докторант на годината“ в тазгодишното издание на конкурса „Студент на годината“. 

В деня, в който по стара българска традиция искаме и даваме прошка, попитахме нашите гости какво е общото между химията и прошката?

Д-р Станимир Манолов отговори така:  

"Днес се обръщаме към нашите студенти, към нашите колеги и приятели, защото в науката, както и в живота грешките са неизбежни. Но точно те ни учат и ни водят напред. Затова нека да си прощаваме за закъснелите задания, за трудните изпити, както и за несподелените идеи.

И не само днес, а и всеки ден, защото знанието расте най-добре в средата на разбирателството и подкрепата. Химията, както и животът е изкуството на баланса между теория и практика, между грешките и успехите, между търпението и ентусиазма.

И какво е общото между химията и прошката? Разбира се това е, че както химията, така и прошката свързват. Химията свързва елементите, за да създаде различни лекарства, различни стабилни молекули. А прошката свързва хората! Иначе бихме останали разделени. Така че нека си прощаваме!, апелира той.


Химията е част от нашия живот“, каза за Радио Пловдив не кой да е, самият химически магьосник д-р Йордан Стремски. 

Често го наричат така, защото разказва увлекателно и показва зрелищно на децата изключително красивата страна на тази наука. Факт, който го превръща в абсолютен фаворит сред малките изследователи.

„Химията пламне ли един път, просто няма спиране! И ние сме много  щастливи, когато видим в детските очи, тяхната любов към това да видят действително химията не само от теоритичната й страна, а от истинската й красота, е това, което нас ни прави щастливи.“

С много емоция, широки усмивки и прилив на ендорфини в кръвта, Ви срещнахме и с две прекрасни дами възпитанички на факултета, всяка оставила следа с постиженията си в областта - Елеонора Хубенова и Миглена Милушева. 

Това е най-доброто нещо, което ми се е случвало в академичния аспект на моя живот. Честно да си призная, мисля, че науката и химията са в кръвта и в ДНК-то“, споделя Елеонора. Тя заменя Западния университет с Химическия факултет в ПУ във втората година от своето следване и не съжалява за това решение до ден днешен.

Взима две години за една, за което е изключително благодарна, че са й предоставили тази възможност, и оценя високо нивото на преподаване във факултета, по нищо не отсъпващ на други факултети. С усмивка си спомня, за първия си досег с химията и разказа как като много малка в две бехерови чаши с автоматична пипета пипетира вода от едното място на другото.

Попитахме Миглена как би обяснила каква точно е нейната професия на едно дете на 4-5 години. 

"Това е страхотно предизвикателство", каза тя и сподели как преди няколко месеца е била поканена в детската градина на дъщеря й, за да разкаже за своята професия.

"Около седмица се подготвях как аз да заинтригувам всички тези петгодишни деца. Аз като химик, тъй като се занимавам с органична химия, и им казах, че моята професия представлява нещо като строеж на лего или подреждане на пъзел. Имаме набор от различни части, с които може да боравим и се опитваме да ги сглобим, така че да се получи фигура, която целим. А защо целим тази фигура? В моя случай, защото се опитвам да донеса лекарство и да подпомогна лечението на някой, който не се чувства добре."

За Доц. д-р Пламен Ангелов, заместник декана на факултета, химията е значима и вълнуваща, заради конструкцията на нови и интересни молекули, които биха могли да се превърнат в лекарства и да решат съществени и важни проблеми на съвременната медицина. 

Той, както и колегите му представиха стартиралата вече кандидатстудентстка кампания за учебната 2025/2026 година, за която Химическият факултет организира прием за образователно-квалификационна степен Бакалавър по следните специалности:

Образованието в бакалавърските програми е напълно безплатно и ще превърне бъдещите студенти в ценни специалисти за индустрията, здравеопазването и опазването на околната среда. Повече информация могат да открият на адрес www.uni-plovdiv.bg. Така също могат да разберат в детайли и за предстоящия Ден на отворените врати, организиран от ръководството на Химически факултет, който ще се проведе на 5 април от 11:00 в 6 аудитория, Ректорат. 

За абитуриентите, решили да продължат своето образование в Химически факултет към ПУ, важните дати са: 

  • подаване на документи за кандидатстване – от 5 юни 2025 г. до 3 юли 2025 г.
  • изпит по химия – 30 юни 2025 г.
  • обявяване на първо класиране – 8 юли 2025 г.
  • записване на приетите на първо класиране – от 9 юли 2025 г. до 11 юли 2025 г.

Целият разговор е достъпен в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

“Жива Марица” ангажира деца и родители с екологични дейности

Фондация InBetween, в партньорство с Община Пловдив и Район Централен, организират детски празник по случай Деня  на детето -„1-ви юни на реката“. Събитието ще се проведе по поречието на река Марица, в района на Променада и обещава много забавление за малки и големи. Началото е в 11 часа. Детският празник ще предложи разнообразие от..

обновено на 30.04.25 в 13:38

Светломир Ангелов за Международния ден на танца

Днешният 29 април отбелязваме като Международен ден на танца.  Историята посочва, че през 1982 година Международният танцов комитет на Международния театрален институт (ITI) избира 29 април за Ден на танца. Датата, разбира се, е символична – всяка година на 29 април се празнува и рождението на великия френски реформатор на танца Жан-Жорж Новер..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

11-то издание на кампанията Ден без асансьори

Единадесетото издание на кампанията Ден без асансьори  стартира утре и отново насочва вниманието към значението на ежедневната физическата активност. За поредна година организаторите  BG Бъди активен   са си поставили за цел да демонстрират на хората от всички възрасти колко е лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие.  По..

публикувано на 29.04.25 в 16:52
Ани Шилева и Николай Чалъков

„Балът е за всеки“ в помощ на трудноподвижни абитуриенти

С убеждението, че всеки млад човек заслужава незабравима бална вечер, „Добролетие – център за грижа“, стартира благотворителна инициатива за безвъзмезден транспорт на трудноподвижни абитуриенти от град Пловдив и региона, в радиус до 20 километра. Те осигуряват стилен автомобил, предоставят и специализиран стълбищен катерач. Техни..

обновено на 29.04.25 в 16:22

Борис Илиев с подарък „За Теб”

Борис Илиев представи своя дебютен албум „За теб” като подарък към публиката с любов и благодарност. „Слънце ти, аз луна” е една от най-емоционалните песни в изданието по музика и текст на Вида Пиронкова. Особено значение и стойност има  заглавната песен „За теб", защото е първата в кариерата на Борис Илиев, която пише и самопродуцира...

публикувано на 29.04.25 в 11:55