Традиционната изложба „Дами канят“ се открива тази вечер в залата на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети Обединител“ 153. В нея участват 26 художнички, които избират творби, с които ще представят тяхната визия за женския свят. Свои картини ще представят и 13 мъже художници, които изразяват творческите им вдъхновения от жената. Сборната експозиция ще може да се разгледа до 29 март.
На 8-ми март Галерия „Гранит“ посреща специална селекция от жени-творци, които по покана на куратора Антония Маринова – Crazy ще обживят пространството с живопис, графика, фотография, фотографика и скулптура.
Какво свързва плеяда пловдивски и софийски творци със село Гранит?
Защо точно то и какво да очаква публиката от изложбата с интригуващото заглавие „От ЕВА до ЕВА“? Отговор ще откриете в настоящото прессъобщение и разбира се, ако посетите изложбата. Народно читалище „Христо Ботев – 1926“ почти 20 години се радва на художествена галерия, носеща името на селото. Галерия „Гранит“ е имала славни творчески години. След период на затишие отново има своя Ренесанс благодарение на това, че в селото живеят немалко хора, та дори и новозаселили се чужденци, открили чара на България, както и благодарение на хора, които без да имат родови корени, откриват в Гранит магията на селската идилия и очарованието на природата, близостта до Пловдив, Чирпан и др. Екипът на читалището и наскоро заселили се творци и активни жители на селото осъществяват проекти и се опитват да превърнат мястото в привлекателен топос за културен туризъм.
Чуйте разговора на Паолина Комсалова с Емилия Арабаджиева и Антония Маринова - Крейзи в прикачения звуков файл.

Изложба живопис на пловдивския художник Ангел Гешев представят тази вечер в галерия Аспект. Изложени ще бъдат 40 картини, като всички без една са рисувани през тази година. Те са на принципа на колажа. В тях напластява културни пластове с различни писмени знаци и исторически епизоди. Вплита и части от вестници, тибетски матнри и типичните за..
В литертурния салон на читалище „Алеко Константинов“ ще бъде представена новата стихосбирка на Яна Кременска "Живот за не-сричане " Авторката и 14-тата ѝ книга ще представи пловдивската поетеса Рамела Бохосян. Яна Кременска е родена във Враца, където живее и работи като журналист. Стихове на поетесата са публикувани в централни и местни..
В Централно фоайе на НБ „Иван Вазов“ Румен Каравълев представя изложбата си „Вдигни очи“. Авторът е известен с търсенето на нестандартното във всичките му проявления. Роден и работещ в Пловдив, той носи мирогледа на типичния градски човек. Този факт, съчетан с философията на неговото мислене, насочва погледа му предимно към нещата в големия..
Гласуването за плакатите, участващи в осмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“, се проведе чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерство на културата на Република България. Темата за 2025 г. е „Учим заедно, учим различно“ и е..
Днес щях да пиша за Хърбърт Уелс. Обаче си отиде Тери Пратчет и тази смърт, освен всичко друго, ме удари по главата с чука на справедливия упрек, че прекалено дълго отлагах. Трябваше още приживе да го представя в тази наша поредица, той беше не просто велик европеец, а най-добрият жив писател на нашето време. Само че вече не е жив и сега трябва да кажа..