От години сме свидетели на несправедливото разпределение на приходите по агрохранителната верига у нас.
Най - ощетени са производителите и потребителите. Има доста ненормални ситуации на пазара - един продукт на входа е с една цена, а на изхода е с три пъти по - голяма цена.
Това заяви пред Радио Пловдив Венцислав Върбанов, председател на Българската агрохранителна камара.
Той припомни, че камарата е създадена миналата година и обединява 22 неправителствени организации, които обхващат целия спектър на агрохранителната верига.
Върбатов цитира членове на камарата - производители на млечни и месни пордукти, които казват, че на техните продукти търговските вериги слагат три пъти по-високи надценки, отколкото на аналогични вносни продукти.
През последните 10 години животновъдството и производството на плодове и зеленчуци постоянно се свиват. Това е и под натиска на вносните стоки.
Ако не се смени подходът, мнаго скоро ще останем без българска продукция, предупреди председателят на Българската агрохранителна камара.
Имаме желание да работим с всички управляващи, защото от тях зависи, посочи Върбанов. По думите му, трябва да има държавна политика в подкрепа на българските производители.
Ние настояваме да има държавни станарти за основните хранителни стоки, да бъдат забранени всички имитращи пордукти и контролните органи да си влязат в ролята и да си изпълняват функциите.
Ние не воюваме с търговските вериги. Не веригите ще мислят за българските производители. Държавата трябва да мисли за тях, подчерта Венцислав Върбанов.
Настяваме темата да не се замита под килима, а дискусията да продължи. Това ще е доста сложен и труден процес, тъй като намесата в пазара може да доведе до изкривявания.
Статистическите данни не са обнадеждаващи. За съжаление подкрепата, която ние получаваме е доста по - малка от подкрепата, която получават колеги от другите европейски страни.
Но, ние ще продължим да се борим, категорични са от земеделския бранш.
Интервюто на Живка Танчева с Венцислав Върбанов е в звуковия файл.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..