Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партиите нямат интерес от повторно броене на бюлетините

Борис Попиванов
Снимка: БТА

Взаимно замеряне с обвинения от страна на политическия елит у нас след изявлението на председателя на Конституционния съд (КС) Павлина Панова прогнозира в програма "Точно днес" политологът доц. Борис Попиванов. Той смята, че би трябвало в рамките на закона и правото тази ситуация да има лесен изход, да се изяснят какви правомощия имат четирите замесени държавни структури – Конституционният съд (КС), Централната избирателна комисия (ЦИК), Софийска градска прокуратура (СГП) и държавната компания „Информационно обслужване“. Трябва да се провери какви действия са предприети, има ли нарушения на нормативната рамка и ако има, кой е отговорен за това нарушение, и да се наложат съответните санции, ако има такова нарушение. По думите му обаче в следващите няколко седмици ще се наблюдава взаимни обвинения от страна на политическите партии, които ще използват този случай, за да критикуват и набеждават своите опоненти в грехове,  които вероятно и на тях самите не са чужди. 

"Все още не сме чули аргументите на ЦИК, Информационно обслужване и прокуратурата, но вчера в много кратък период от време практически всички парламентарно представени партии излязоха със свои позиции, които, вместо да бъдат единни и да кажат, че трябва да се разкрие истината, за да може да се запази доверието на гражданите в демокрацията и изборния процес, като топче за пинг понг започнаха да отхвърлят проблема във всевъзможни различни посоки. Чухме шест различни обяснения само за час, което за мен самия е крайно изненадващо", посочи политологът. И добави, че парламентарните партии у нас нямат интерес от развитие на това конституционно дело, нито от преизчисляване на изборните резултати. 

Доц. Попиванов коментира, че въпросът с преброяването ще се отложи с поне няколко месеца, за да се изясни къде са бюлетините, кой ги държи и кой ще ги даде накрая за преброяване. Той припомни, че КС даде срок до 10 януари т. г. експертите по делото да извършат тази дейност, а след това срокът беше надхвърлен и цялата процедура беше предадена на ЦИК, която започна напрегнат диалог с Информационно обслужване, за да се стигне накрая до сезирането на прокуратурата и да се превърне целият този порочен кръг в порочен квадрат от институции.

По отношение на новите управляващи, политологът заяви, че на този етап официално обвързаните в коалицията партии - ГЕРБ, БСП и ИТН нямат интерес да заменят поне засега ДПС-ДПС с друг партньор. По думите му на тях им трябва поне временна стабилност, за да може да се създаде управленската програма на правителството и да се приеме бюджета. 

"Защото едно разваляне на парламентарното мнозинство преди бюджет и управленска програма, ако щете и преди решението дали България ще се, или няма да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина, може да  има огромни негативи върху трите основни партии. Поради това поне засега ми се струва, че ДПС-ДПС  ще остане подкрепящо правителството, въпреки любезностите, които си разменят във все по-остър тон. Но събитията показват, че е възможно не просто да стигнем до евентуални предсрочни избори, но и в същия парламент, без избори да се търсят нови мнозинства и различни конфигурации, които да подкрепят правителството", смята доц. Попиванов.

По думите му Бойко Борисов много тежко е приел факта, че всички останали партии категорично са против неговата номинация за премиер и едва ли е удовлетворен от това решение. Той коментира, че затова от първия ден на кабинета "Желязков" Борисов публично и открито се дистанцира от правителството, като обяснява, че ГЕРБ е мандатоносител, но не е на власт и, че всъщност управляват другите партии. 

"Неговите твърдения са много интересни сами по себе си. Едното, което казва е, че това правителство е обединено само от две неща – бюджета и еврозоната, с други думи, ако тези две неща бъдат решени, то правителство вече няма. И второто, че неговото търпение спрямо това, което се случва в момента, ще приключи на 1 януари, защото тогава ще стане ясно дали сме влезли в еврозоната или не. Освен това от 1 януари 2026 година, започваме да гледаме към поредни избори, този път - президентски, през есента на следващата година. Така че изненади от страна на Борисов може да се очакват. Сигурно е, че той не е удовлетворен от ролята си, която има в българската политика", заяви политологът.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 - годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Иво Инджов

Кризата в партийната система у нас се задълбочава

Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът  доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42