Протестен палатков лагер пред здравното министерство организират днес от синдикат "Защита". Причина за демонстрацията е липсата на конкретни действия по поставени от тях искания, свързани с проблеми в системата на здравеопазването. Протестът е за неограничено време.
В писмо до парламентарната здравна комисия, премиера и министъра на здравеопазването от синдикат "Защита" настояват за увеличение на заплатите на работещите в здравната система с 20%, вдигане на средствата за храна, по-голямо финансиране на Спешната помощ и признаване на категориен труд на спешните медици.
Д-р Сара ал Юсеф, която от 12 години в "Спешна помощ" в Пловдив, подчерта, че работата в това звено е доста специфична и трудна. "Много пациенти, много работа, много тежки условия на труд и това е причината да искаме по-добро заплащане, което да покрива нашите нужди. Искаме да се оцени работата ни".
Тя допълни, че заплатите на спешните медици са между 2500 и 3000 лв. за лекар, около 2500 лв. за медицински сестри и фелдшери, и около 1500 - 1700 е за парамедиците и шофьорите. "Затова искаме 20 % увеличение на заплатите ни", посочи д-р ал Юсеф.
Спешният медик допълни, че средно на дежурство имат между 8 и 10 пациенти, като посещенията са над 10 и понякога разстоянията са много големи.
"Спешната помощ трябва да стане по-привлекателна за младите хора, защото липсата на кадри е огромна, дефицитът на хора стига 30 - 40 %. Единият начин е чрез заплатите, но трябва и сигурност, и промяна в мисленето на хората. Имала съм пациенти, които са агресивни към нас, защото сме се забавили. Близките трябва да помогнат на екипа, не да ни нападат", каза още д-р ал Юсеф.
От синдикат "Защита", който не е национално представителна организация, се обявяват против намаляване на стойността на клиничните пътеки и ограничаване на броя хоспитализации.
Поставят искане за 20-процентно увеличение на стойностите на клиничните пътеки и на изплатените средства за спешност в приемните отделения на болниците на 100 лева за преминал пациент.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Сара ал Юсеф от "Спешна помощ" - Пловдив, е в прикачения файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..