Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медици от синдикат "Защита" протестират с палатков лагер

Протестен палатков лагер пред здравното министерство организират днес от синдикат "Защита". Причина за демонстрацията е липсата на конкретни действия по поставени от тях искания, свързани с проблеми в системата на здравеопазването. Протестът е за неограничено време. 

В писмо до парламентарната здравна комисия, премиера и министъра на здравеопазването от синдикат "Защита" настояват за увеличение на заплатите на работещите в здравната система с 20%, вдигане на средствата за храна, по-голямо финансиране на Спешната помощ и признаване на категориен труд на спешните медици.

Д-р Сара ал Юсеф, която от 12 години в "Спешна помощ" в Пловдив, подчерта, че работата в това звено е доста специфична и трудна. "Много пациенти, много работа, много тежки условия на труд и това е причината да искаме по-добро заплащане, което да покрива нашите нужди. Искаме да се оцени работата ни". 

Тя допълни, че заплатите на спешните медици са между 2500 и 3000 лв. за лекар, около 2500 лв. за медицински сестри и фелдшери, и около 1500 - 1700 е за парамедиците и шофьорите. "Затова искаме 20 % увеличение на заплатите ни", посочи д-р ал Юсеф. 

Спешният медик допълни, че средно на дежурство имат между 8 и 10 пациенти, като посещенията са над 10 и понякога разстоянията са много големи.

"Спешната помощ трябва да стане по-привлекателна за младите хора, защото липсата на кадри е огромна, дефицитът на хора стига 30 - 40 %. Единият начин е чрез заплатите, но трябва и сигурност, и промяна в мисленето на хората. Имала съм пациенти, които са агресивни към нас, защото сме се забавили. Близките трябва да помогнат на екипа, не да ни нападат", каза още д-р ал Юсеф. 

От синдикат "Защита", който не е национално представителна организация, се обявяват против намаляване на стойността на клиничните пътеки и ограничаване на броя хоспитализации.

Поставят искане за 20-процентно увеличение на стойностите на клиничните пътеки и на изплатените средства за спешност в приемните отделения на болниците на 100 лева за преминал пациент.

Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Сара ал Юсеф от "Спешна помощ" - Пловдив, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01