В седмото издание на международния конкурс “Basho-an” са участвали 1591 поети, от 43 държави. Това е третото отличие, което получава Владислав Христов на престижния хайку форум.
„Първото ми отличие беше самото спечелване на наградата. След това бях отличен в първите десет, тази година отново съм сред първите десет. Досега съм участвал три пъти в този конкурс и трите пъти съм бил отличаван. Всъщност, организаторите ме поканиха да изпращам свои текстове, след като спечелих конкурса първия път. Това е с цел да се поддържа нивото на конкурса, защото майсторите на хайку не са толкова много. Има много пишещи хайку, но майсторите на хайку не са много. С радост изпращам свои текстове на този форум, може би най-престижният в света на хайку. Организатор на конкурса е Музеят на Мацуо Башо, в Токио“ разказва Владислав Христов.
Музеят на Мацуо Башо е посветен на живота и творчеството на личността, издигнала хайку до значим литературен жанр. Най-известният японски поет е живял аскетично в свой обособен кът, наречен Basho-an.
„Броят на участниците, тази година, показва големия интерес към хайку поезията, която се оформя като поезия на бъдещето. Това е много кратка форма, която е лесна за споделяне в социалните мрежи. Освен това, хайку е много социален жанр. Всичко, което се случва с човечеството, предизвиква хайку поетите, те реагират и го отразяват. Така се обменят идеи и култура, между поетите от различни страни. Радостно е, че българските хайку майстори, винаги, са сред първите и отличените, не само на конкурсите, но и от големите и престижни хайку издания“, казва още поетът Владислав Христов.
Стихотворението на Владислав Христов, тази година, е селектирано от поетесата Наоко Фуджита, редактор на списание "Shurei" и съветник в японската Асоциация на хайку поетите. Отличената творба е свързана със събития, които са актуални за човечеството, през последните няколко години.
„Високо над
бойното поле
небе за всички нас.
Това е текст не само за войната, но и за нас, като човешки същества. Въвлечени в тези събития е важно да осмислим, че всъщност това, което ни е дадено е за всички. Не бива да се делим. Чрез наградените текстове и участието на толкова много поети, хайку конкурсите привличат вниманието на хората към стойностните теми и нещата, за които трябва да се говори“, убеден е Владислав Христов, който е и един от членовете на журито на международния хайку конкурс „Мая Любенова“.
Крайният срок за изпращане на творбите беше до 28 февруари. На 17 април, Световен ден на хайку, ще бъдат обявени имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку. Тази година, само текстовете, които участват в българската секция са 170. Конкурсът има и секция за англоговорящи автори.
„Откакто същестува конкурсът, това са текстовете с най-високо ниво. Самият аз отделих над 20 сполучливи текста, които тепърва ще оценявам. Това показва, че нивото на българското хайку се повишава. Самите хайку автори са повишили и автоцензура си. Работят повече по своите текстове, което е и причината те да са с по-добро качество. Интересът към конкурса е голям, което показва, че личността на Мая Любенова продължава да е много важна за хайку общността в света. Чрез конкурса, ние почитаме нейното дело. Онова, което тя е направила е една от сериозните, основните, причини за възхода на българското хайку“, споделя поетът Владислав Христов, за предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 17.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Петър Анастасов. И моята птица литна. 272 стр., ок.4А, Хермес, 2025. Иван Станков. Спомени за вода. Dm. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025. Боян Йорданов. Под месечината, огромна като тиква. 432 стр., 5А, Жанет..
В музейна галерия "Димитър Георгиев" - Пловдив, тази вечер от 18:30 часа ще се открие изложбата " Нещата от живота" на художника Илиян Савков. Илиян Савков е сред най-талантливите съвременни български художници. Той работи в областта на живописта, рисунката и колажа. Носител е на множество престижни международни награди. Творбите му са..
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..