В седмото издание на международния конкурс “Basho-an” са участвали 1591 поети, от 43 държави. Това е третото отличие, което получава Владислав Христов на престижния хайку форум.
„Първото ми отличие беше самото спечелване на наградата. След това бях отличен в първите десет, тази година отново съм сред първите десет. Досега съм участвал три пъти в този конкурс и трите пъти съм бил отличаван. Всъщност, организаторите ме поканиха да изпращам свои текстове, след като спечелих конкурса първия път. Това е с цел да се поддържа нивото на конкурса, защото майсторите на хайку не са толкова много. Има много пишещи хайку, но майсторите на хайку не са много. С радост изпращам свои текстове на този форум, може би най-престижният в света на хайку. Организатор на конкурса е Музеят на Мацуо Башо, в Токио“ разказва Владислав Христов.
Музеят на Мацуо Башо е посветен на живота и творчеството на личността, издигнала хайку до значим литературен жанр. Най-известният японски поет е живял аскетично в свой обособен кът, наречен Basho-an.
„Броят на участниците, тази година, показва големия интерес към хайку поезията, която се оформя като поезия на бъдещето. Това е много кратка форма, която е лесна за споделяне в социалните мрежи. Освен това, хайку е много социален жанр. Всичко, което се случва с човечеството, предизвиква хайку поетите, те реагират и го отразяват. Така се обменят идеи и култура, между поетите от различни страни. Радостно е, че българските хайку майстори, винаги, са сред първите и отличените, не само на конкурсите, но и от големите и престижни хайку издания“, казва още поетът Владислав Христов.
Стихотворението на Владислав Христов, тази година, е селектирано от поетесата Наоко Фуджита, редактор на списание "Shurei" и съветник в японската Асоциация на хайку поетите. Отличената творба е свързана със събития, които са актуални за човечеството, през последните няколко години.
„Високо над
бойното поле
небе за всички нас.
Това е текст не само за войната, но и за нас, като човешки същества. Въвлечени в тези събития е важно да осмислим, че всъщност това, което ни е дадено е за всички. Не бива да се делим. Чрез наградените текстове и участието на толкова много поети, хайку конкурсите привличат вниманието на хората към стойностните теми и нещата, за които трябва да се говори“, убеден е Владислав Христов, който е и един от членовете на журито на международния хайку конкурс „Мая Любенова“.
Крайният срок за изпращане на творбите беше до 28 февруари. На 17 април, Световен ден на хайку, ще бъдат обявени имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку. Тази година, само текстовете, които участват в българската секция са 170. Конкурсът има и секция за англоговорящи автори.
„Откакто същестува конкурсът, това са текстовете с най-високо ниво. Самият аз отделих над 20 сполучливи текста, които тепърва ще оценявам. Това показва, че нивото на българското хайку се повишава. Самите хайку автори са повишили и автоцензура си. Работят повече по своите текстове, което е и причината те да са с по-добро качество. Интересът към конкурса е голям, което показва, че личността на Мая Любенова продължава да е много важна за хайку общността в света. Чрез конкурса, ние почитаме нейното дело. Онова, което тя е направила е една от сериозните, основните, причини за възхода на българското хайку“, споделя поетът Владислав Христов, за предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..