Документален филм за героите от Десети пехотен Родопски полк ще бъде представен в пловдивския Военен клуб. Събитието е част от тържествата, посветени на 140-годишнината от създаването на полка.
"Ще отбележим и 112-ата годишнина от превземането на Одринската крепост през 1913 г.", отбеляза организаторът на проявата адвокат Георги Кременаров. Той е автор на двутомното историческо издание „Сенки и лица от Десети пехотен Родопски полк”, което бе представено наскоро в Пловдив и предизвика широк интерес.
Сенките и лицата на големи българи, свързали съдбите си с тази на Десети пехотен Родопски полк, разкриват величавия образ на българското воинство преди 09.09.1944 г.„Почти всяка от личностите в това изследване има свои досиета от „народната” власт. В тях можем да прочетем забележителни прозрения от 50-те и 60-те години на ХХ век за съдбата на оня строй, които ще се сбъднат 40 години по-късно по уникален начин“, разкрива Георги Кременаров.
Интервю с него може да чуете в прикачения звуков файл.
Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..
Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..