Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На всеки 3 минути е подаван глас в една от подвижните секции в Сърница

36 избирателни секции в Пловдив – град и 20 в областта са проверени в хода на делото на на КС за незаконността на вота от 27 октомври.

При проверка на 888 гласа, вписани в протокола на СИК като недействителни, експертите на съда са установили 24 действителни гласа за кандидатски листи. В областта от 224 хартиени недействителни според протокола бюлетини 20 са признати за действителни.

Несъответствия са засечени и при гласуването с машина. За 16 Пловдив изборен район общият брой на гласувалите според флашпаметта е 10 616, а гласуванията, за които няма доказателства, т. е. валини отпечатанибюлетини, са 177.За 17 –ти район няма даказателства за 85 от  2920 гласувания с машина.

Изришно в съдебното решение е цитирна секция в село Поповица, в протокола на която 8 действителни гласове от бюлетини от машинно гласуване, дадени за една кандидатска листа, са вписани като действителни гласове за друга листа.

Проверените в 13 Пазарджишки изборен район секции са 32. Там експертите са открили 33 действителни сред определените от СИК като недействителни 530 гласа от хартиени бюлетини. При повече от 3 300 гласували на машина, гласуванията, за които няма доказателства, са 73.

Област Пазарджик е одна от тези, които в които прави впечатление голям брой гласували в една от двете подвижни секции. В тази в Сърница са дали гласа си 271 избиратели, което е по 1 гласуване  на всеки 3 минута от изборния ден.  В коментар Съдът намира, че въпреки съмненията за  гласуване с такава скорост, заради тайната на вота този факт сам по себе си не е достатъчен въпросните гласове да се определят като недействителни. Сам по себе си другият факт, че огромният брой избиратели там – 97%  са гласували за една пария, в случая ДПС – Ново начало, също не е доказателство за отмяна на резултата.

В изборния район Смолян по конституционната дело са проверени 5 секции. В тях са намерени 12 действителни гласа за кандидатски листи сред записаните като недействителни 31.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фиксират таксата разрешително за строеж на 12 лв/m², бизнесът ще протестира

Таксите за издаване на разрешително за строеж в Пловдив да станат 7 лв./кв. м за еднофамилни сгради и 12 лв./кв. м за останалите. Предложението ще се разгледа на сесията на ОбС в четвъртък. Това съобщи кметът Костадин Димитров , след като в края на миналата седмица от строителния бранш го обвиниха, че планира драстичен скок на цената и..

обновено на 12.05.25 в 16:45

Отлагат таксата от 10 лв./час за паркиране в Стария Пловдив

Предложението да се сложи ограничение до 4 часа на престоя в „синя зона“, а таксата за спиране в Стария Пловдив да стане 10 лева на час няма да влезе за разглеждане на сесията на 15 май. Това съобщи на пресконференция кметът Костадин Димитров. Това става, след като преди дни от сдружението на хотелиерите в Стария град реагираха остро на идеята...

обновено на 12.05.25 в 16:45

Цветни килими украсяват Пловдив за 24 май

Пловдив ще бъде преобразен с килими от цветя в рамките на фестивала Флоропополис. От 23 до 25 май Цар-Симеоновата градина ще бъде изпъстрена с мащабни цветни килими, съставени от над 8000 цветчета и други изцяло естествени материали. Фестивалът се организира от Община Пловдив и има за цел да се превърне в ежегодна културна емблема на града. Първото..

публикувано на 12.05.25 в 16:32

Водата в Забърдо е временно негодна за пиене, дезинфекцират я

Водата на село Забърдо в община Чепеларе не е годна за пиене, поради възникнало несъответствие по микробиологични показатели, съобщават от ВиК - Смолян.  От днес дружеството започва масивна дезинфекция на цялата водоснабдителната мрежа на селото, която ще продължи до неделя. В този период ще има завишено количество на остатъчен хлор в подавана..

публикувано на 12.05.25 в 14:17

С 34 дрона "Гранична полиция" ще наблюдава държавната граница

В  Центъра за специализация и професионална подготовка  на служители на МВР  в Пазарджик се състоя церемония  по връчването на  34 безпилотни летателни системи  за наблюдение на държавната граница. Те са част от проект на  Главна дирекция "Гранична полиция“. Дроновете са с изключително висок клас технически възможности ,  което ще повиши качеството..

публикувано на 12.05.25 в 13:39