Асоциацията на куклените театри в България (АКТ-УНИМА) ще отпразнува Световния ден на кукления театър на 21-ви март със седемдневни чествания в първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“. В инициативата участват куклени и драматично-куклени театри, членове на асоциацията, които са подготвили събития в цялата страна, с които да представят разнообразието от форми и жанрове на куклено-театралното изкуство.
Откриващото събитие е ежегодната церемония по връчване на награда за дебютиращ куклен актьор „Сивина“ на 21-ви март. Наградата е учредена по идея на доц. Петър Пашов и Кирякос Аргиропулос през 2009 г. на името на СИВИНА Сивинова. Името на наградата е почит и преклонение пред творчеството на цялото талантливо актьорско семейство Сивинови – Иван, Ваня, Нина и Сивина.
Пловдивската номинация е на Ламбрети Колев за номинирания за "Икар" спектаъл "Кентървилският призрак" ,съобщи в програма "Точно днес" директорът на пловдивския Куклен театър Петър Влайков
От 21-ви до 23-ти март в тринайсет български града (София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Сливен, Габрово, Хасково, Шумен, Добрич, Тервел и Балчик) ще се проведат множество театрални представления и специални събития, организирани от 16 държавни, общински и частни театри, членове на АКТ-УНИМА. Участващите театри в „Седмица на кукленото изкуство“ демонстрират разнообразието и богатството на българската куклена традиция. Те ще предложат на зрителите спектакли за всички възрасти – представления за бебета, за деца, семейни спектакли и спектакли за възрастни. Почитателите на кукленото изкуство могат да се включат в работилници и да се присъединят към социалните инициативи, част от програмата на събитието.
От 24-ти до 27-ми март ще бъдат представени досегашни носители на Наградата на АКТ-УНИМА за значим принос в развитието на кукленото изкуство, както и тазгодишният ѝ носител – проф. Майя Петрова. До сега отличените с престижната награда са 17 изявени кукленици – актьори, режисьори, сценографи. Наградата ще бъде официално връчена по време на церемонията на Наградите „Икар“ на Съюза на артистите в България на 27 март, от 19:00 ч. в Народен театър „Иван Вазов“.
„Седмицата на кукленото изкуство“ предлага уникална възможност за любителите на кукления театър да се потопят в магията на този жанр, да научат повече за историята на българския куклен театър и да се насладят на спектакли, които създават незабравими преживявания за малки и големи.
21-ви март - Световният ден на кукления театър се отбелязва ежегодно по решение на Международния съюз на куклените театри (UNIMA) под егидата на ЮНЕСКО, с цел да се популяризира и подкрепи кукленото изкуство в световен мащаб. 21-ви март е обявен за Международен ден на кукления театър през 2003 година и е посветен на изкуството, което обединява поколенията и носи радост на зрителите от всички възрасти.
В инициативата участват Столичен куклен театър, Държавен куклен театър Варна, Държавен куклен театър Бургас, Държавен куклен театър Пловдив, Държавен куклен театър Стара Загора, Държавен куклен театър Сливен, Държавен куклен театър Търговище, Държавен куклен театър Габрово, Държавен куклен театър „Георги Митев - Жоро“ Ямбол, Държавен куклен театър Русе, Държавен куклен театър Видин, Младежки театър „Николай Бинев“, Драматично-куклен театър „Иван Димов“ Хасково, Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ Шумен, Театър Арт Ленд, Куклен театър „Мале-мале“, Държавен куклен театър Добрич.
Тази година по повод празника на кукления театър можете да гледате четири представления, които показват разнообразието и богатството на кукленото изкуство в Пловдив.
На самия ден - 21-ви март - куклената миниатюра за един зрител "Приказка за оловния войник". Популярната приказка на Х. Кр. Андерсен, изиграна на сцена в кутия, която по нищо не отстъпва от впечатляващия мащаб на голямата сцена. Вижте историята в нов, оптимистичен прочит от 10:00 до 18:00 ч. Вход свободен с предварително записване на касата на театъра.
От 19:00 ч. публиката ще има възможност да се наслади на "Момо или животът пред теб" - първата театрална постановка по романа на Ромен Гари (Емил Ажар) "Животът пред теб". По случай празника, билетите за спектакъла са на специални цени. Моноспектакълът на Димитър Николов - Шаблата е най-новото заглавие за възрастни в репертоара на театъра.
През почивните дни, в обичайните часове 10:30 и 11:45, ще се играят два от любимите спектакли на детската публика. В събота гледайте неочаквания прочит на една от най-любимите приказки - " Трите прасенца". История, пълна с хумор и обрати, в която ще разберете как е започнала враждата между прасета и вълци. Запознайте се с трите малки прасенца, техния дядо Прас, както и малкият вълк и неговият дядо. Дали традицията ще продължи и кой кого ще надхитри?
В неделя - историята за Незнайко в "Слънчевия град", който получава нещо, за което всяко дете мечтае - вълшебна пръчица. След като разбира, че е важно да внимава какво си пожелава, той открива най-голямата магия, на която е способен човек - да бъдеш добър, защото искаш да си такъв!
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..