Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изяде ли "мишката" книжката? Уверено вървим натам

Асоциация "Българска книга" и социологическата агенция "Алфа рисърч" са инициатори на дискусия, посветена на читателските практики в България в периода от 2006 до 2022 г.  Дискусията се провежда в Софийския университет.

Там ще бъдат представени доста стряскаши резултати – данни от тяхното изследване по темата. Между 30 и 40% са нечетящите хора в България, гласят те.

Всяка изминала година резултатите не са окуражаващи. Вероятно това е и едно от обясненията за случващото се в обществото. Нечетящите не могат да развият критично мислене и да обработват коректно морето от дезинформация – коментира пред Радио Пловдив Десислава Алексиева, председател на УС на Асоциация „Българска книга“.

Хората под 30 г. голяма чат от тях просто не четат книги.  Това се дължи много и на конкуренцията на дигиталните устройства и времето прекарвано в интернет.  

За периода на изследването - последните 16 години, „Хартиеното“ четене е намаляло с поне 15%, за сметка на дигиталното и то при младите. Четеното на хартиен носител обаче дава на мозъка едно триизмерно възприятие, до помага на процеса на запаметяване на информацията.  Така се развива т.нар „задълбочено четене“ - обснява Десислава Алексиева. 

Вече дори не става дума за въпрос на ценности, а на достъпност до информацията. В интернет това е много по-лесно, но тази информация не задържа задълго вниманието!

Има и друго – живеещите в малки населени места, без книжарници и с малка библиотека, по-малоимотните и необразовани, които живеят в периферията,  точно те избират лесния път на краткото, дигитално четене.

Трябва да се започне  с развиването на четивната грамотност още от началния курс в училищата. Именно там трябва да се иктивизира интересът на децата към четенето.

Случващото е стряскащо. Ние просто оставаме без следващо поколение четящи хора. Това води до катастрофални опасности за развитието на всички сфери на живота, започващи с икономиката - констатира председателката на Асоциация "Българска книга". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24