Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изяде ли "мишката" книжката? Уверено вървим натам

Асоциация "Българска книга" и социологическата агенция "Алфа рисърч" са инициатори на дискусия, посветена на читателските практики в България в периода от 2006 до 2022 г.  Дискусията се провежда в Софийския университет.

Там ще бъдат представени доста стряскаши резултати – данни от тяхното изследване по темата. Между 30 и 40% са нечетящите хора в България, гласят те.

Всяка изминала година резултатите не са окуражаващи. Вероятно това е и едно от обясненията за случващото се в обществото. Нечетящите не могат да развият критично мислене и да обработват коректно морето от дезинформация – коментира пред Радио Пловдив Десислава Алексиева, председател на УС на Асоциация „Българска книга“.

Хората под 30 г. голяма чат от тях просто не четат книги.  Това се дължи много и на конкуренцията на дигиталните устройства и времето прекарвано в интернет.  

За периода на изследването - последните 16 години, „Хартиеното“ четене е намаляло с поне 15%, за сметка на дигиталното и то при младите. Четеното на хартиен носител обаче дава на мозъка едно триизмерно възприятие, до помага на процеса на запаметяване на информацията.  Така се развива т.нар „задълбочено четене“ - обснява Десислава Алексиева. 

Вече дори не става дума за въпрос на ценности, а на достъпност до информацията. В интернет това е много по-лесно, но тази информация не задържа задълго вниманието!

Има и друго – живеещите в малки населени места, без книжарници и с малка библиотека, по-малоимотните и необразовани, които живеят в периферията,  точно те избират лесния път на краткото, дигитално четене.

Трябва да се започне  с развиването на четивната грамотност още от началния курс в училищата. Именно там трябва да се иктивизира интересът на децата към четенето.

Случващото е стряскащо. Ние просто оставаме без следващо поколение четящи хора. Това води до катастрофални опасности за развитието на всички сфери на живота, започващи с икономиката - констатира председателката на Асоциация "Българска книга". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28