"Пробивът под жп гарата напредва с обнадеждаваща скорост. Остават 150 метра, които са под кръговото кръстовище. Изпълнителите от ДЗЗД „Проект Пловдив“ са си поставили срок за пускането му в експлоатация до края на годината и се надявам, че ще успеят да влязат в него. Поздравявам ги за отговорното изпълнение на проекта."
Това написа в профила си във Фейсбук кметът на Пловдив Костадин Димитров след инспекция на работата по пробива под Централна гара.
При обиколката на обекта го придружи Николай Иванов, ръководител на проекта от фирма "Трейс Груп Холд". Той увери градоначалника, че сроковете ще бъдат спазени и съоръжението ще бъде пуснато до края на тази година.
Пред Радио Пловдив Николай Иванов обясни, че около 2/3 от пробива са прокопани от южната страна, сега се копае от северната страна откъм бул. "Васил Априлов".
Вече се работи и по изграждането на вътрешната конструкция на пробива, хидроизолацията и дънни плочи, заедно с вътрешните стени на съоръжението.
Очаква се до два месеца да бъдат изкопани и последните 150 метра от пробива. Така изкопът от бул. "Васил Априлов" ще се свърже с прокопания тунел под бул. "Христо Ботев".
Това е, може би, една от най - сложните части на пробива, тъй като нивото на подпочвените води е най - високо и геологията е най - тежка за преодоляване, обясни Николай Иванов.
По думите му, за да напредват изкопните работи, първо се понижава нивото на подпочвената вода.
Средно между 20 и 30 души с около десетина машини работят от южната страна на пробива, които изработват вътрешната конструкция на съоръжението.
На изкопа от северната страна работят 12 до 15 души с два багера и десетина самосвала.
Иванов обеща да спазят графика и да приключат в срок дейностите по пробива. Според него, само нещо непредвидено, свързано с геоложкия терен, би могло да забави работата им.
След гурбия пробив предстои изграждане на вътрешните мрежи в съоръжението, поставянето на окачени по стените и тавана водопроводи, вентилационна система, система за видеонаблюдение и още няколко системи, които ще се правят впаследствие.
На въпрос предвидена ли е връзка между пробива под гарата и вече съществуващия там пешеходен подлез Иванов заяви: "Няма да коментирам тези възможни връзки и развръзки".
Той отбеляза, че още при изработката на идейния порект е било преценено чисто технологично, че такава връзка не е необходима, тъй като на изхода на пробива е предвидена спирка на масовия градски транспорт със стълбище и асансьорна шахта в непосредствена близост до жп гарата.
Николай Иванов посочи още, че не е в обхвата на проекта решаването на проблема с автомобилния трафик, който от значително по - широкия бул. "Васил Априлов" трябва да бъде поет от много по - тясната ул. "Димитър Талев".
Нашият проект приключва до ул. Калиакра" до извеждането на пробива до нулевото ниво, подчерта ръководителят на проекта от фирма "Трейс Груп Холд".
Интервюто на Иванка Петкова с Николай Иванов е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..