Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книговезницата на НБ "Иван Вазов" опазва ценни книги

4
Снимка: Михаил Косев

През този месец в Арт салона на Радио Варна бе открита изложбата "Наследство в корици". Тя e посветена на пазителите на знанието и личните истории върху хартия – изкуството на книговезането и скрапбукинга. Експозицията показва уникални ръчно подвързани книги, албуми и истории, изработени от майстори от цялата страна.  

В изложбата бяха представени издания от Народна библиотека "Иван Вазов", подвързани в книговезницата на библиотеката преди век. Благодарение на добрите материали и използваната техника на книговезане, те са се съхранили толкова дълго във времето, като ще останат запазени за още поколения читатели напред.


Златният печат върху подвързиите с изобразена кукумявка – знак на библиотеката-музей още от началото на миналия век, доказва, че книгите са подвързани именно в книговезницата в Пловдив. Следващата изложба на книговезците ще се проведе в Пловдив.

Ели Куманова, редактор и връзки с обществеността на библиотеката разказа, че са избрали да покажат безценни издания, подвързани с мраморна хартия и кожа, книги в джобен формат, както и такива на латински и френски език, от края на XIX и началото на XX век.

Книговезницата на Пловдивската библиотека започва да функционира през 1936 г. Благодарение на добрите материали и използваната техника на книговезане, ценните книги са се съхранили толкова дълго във времето, като ще останат запазени за още поколения читатели напред. 

Петко Георгиев, главен библиотекар в отдел "Специални сбирки" на НБ "Иван Вазов" разказа, че сред особено ценните издания, които са били подвързани при тях, е изследване на Николай Райнов, наречено "Орнамент и буква".

Пловдивската народната библиотека изпълнява функциите на второ национално книгохранилище и има голям принос за опазването на българското културно-историческо наследство. Тя е най-голямата публична библиотека в България. Наред с Националната и единствена сред другите библиотеки в страната, тя съхранява и опазва за поколенията пълен Архив на българската книгаОбластната библиотека и музей се създава и изгражда като национална библиотека на Източна Румелия през 1879 г. по личната инициатива и с усилията на видния възрожденски деец Йоаким Груев, тогавашен директор на Дирекцията на Народното просвещение.

Говорейки за създаването на Пловдивската народна библиотека, трябва да споменем, че още в начало на изграждането си институцията започва да развива и издателската дейност. Именно в Пловдив през 1885 година е издаден първият печатан библиотечен каталог на български език („Каталог на книгите в Областната библиотека“). Издателската дейност продължава повече от век, като неизменно е съпътствана и с грижата за добрата визия на печатната продукция. Тук е ролята на създадената към библиотеката-музей книговезница. Заслугата за това е на Димитър Цончев, директор в периода 1935–1945 г.

Книговезницата започва да работи с инвентар: нож за рязане на злато, компас за нагряване на букви, преса за позлатяване, мраморна плоча, книговезки ножове и триони, поръчани от чужбина.

Очаквайте през март и филма на Радио Пловдив за книговезницата на Народна библиотека "Иван Вазов" – Пловдив. Може да го гледате в нашите социални платформи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Операта с великденски концерт с Лия Петрова и Симос Папанас

Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун.  Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..

публикувано на 15.04.25 в 10:57

Пазарджишки творци показват скулптура и керамика в Пловдив

Един от най-ярките и известни артистични тандеми в изобразителното изкуство в България –  Маргарита Иванова, керамика, и Спас Киричев, скулптура,  ще открият изложба в пловдивската галерия "Възраждане".  Съвместната изложба на двамата творци от Пазарджик п носи името  "Легенди"  Маргарита Иванова е изключителен майстор на керамиката...

публикувано на 15.04.25 в 07:23

Проф. Анастас Славчев: Музиката е целият ми свят

В празничното издание на предаването Клуб "Неделя" специален гост бе проф. Анастас Славчев – концентриращия пианист, утвърден маестро на пианото и камерната музика не само в България, но и по света.  За своя цялостен принос към националната ни култура е удостоен многократно с най-високи отличия, сред които: Орден „Кирил и Методий” – І, ІІ и ІІІ..

публикувано на 14.04.25 в 17:34

"Жестокият път" към Еверест 1984 година

Документалният филм "Жестокият път" е филм  за тайните на един велик български момент – изкачването на първенеца на планетата Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут, неизминат от никого до тогава и от никого след това.Точно този маршрут е известен като „жестокият път“.  Това изключително драматично усилие фокусира героични постъпки,..

публикувано на 14.04.25 в 09:53

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 април

В предаването за книги на Радио Пловдив на  12.04.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати Николай Райнов. Богомилски легенди. Страници от историята на света. 304 стр., тв.к. 7А, Изток-Запад, 2025. Ърскин Колдуел. ТюТюнев път. 196 стр., тв. к.  ок. 4А, Нике, 2025. Едуард Ръдърфорд. Дъблин. Т. 1...

публикувано на 14.04.25 в 09:51