Според него в момента се търси начин да се легитимира коалицията между Борисов и Пеевски.
"Борисов не иска да му се пришива на него и както виждаме, той през цялото време се възмущава от това, но няма как да се търси още някаква подкрепа. Очевидно не искат да я търсят по посока ПП-ДБ и други партии и заради това я търсят там, където е най-безболезнено. Но това е опасно, тъй като протестите срещу Пеевски ще продължат и в София, и в страната, а от друга страна битката вътре в ДПС на практика не е приключила и не сме видели още крайният победител от нея. Ясно е, че никой от двамата, който и да победи, официално няма да е победител, защото това означава по-нататъшна борба да се запази електората или избирателите, които гласуват за едната или за другата политически формации", коментира политологът.
По думите му мястото на "Величие" е било в парламента още от самото начало. Още тогава стана ясно, че има нещо съмнително около нейното изваждане от парламента с тези под сто гласа.
"И това, което се случва сега, потвърждава всички опасения, споделяни от години, които обаче не бяха доказани - а именно, че се спекулира с изборния процес и не се отчитат правилно гласовете, че има едни комисии, които са купени, че има злоупотреба с изборния процес и това компрометира изборите. Затова управляващите пак искат да върнат хартиената бюлетина, защото тя е единствената възможност да се купуват гласове и да се следи как тези гласове се подават", подчерта доц. Начев. Той добави, че с електронното гласуване това не е възможно и заради това се атакува възможността да се гласува с машини.
Според политолога още от старта на това Народно събрание всички анализатори твърдят, че рано или късно ще се стигне до избори, а правителството няма да изкара целия си мандат. По думите му всичко зависи от Борисов, защото той си прави сметките така, че да се издържи до влизането на България в еврозоната и евентуално до президентските избори.
"След това не му е нужно да има такова правителство, защото той ще е постигнал два основни приоритета – да каже колко е загрижен за състоянието на българското общество и как го е спасил от поредната политическа криза, съставяйки това правителство, а също, че е постигнал влизането в еврозоната. Ако Борисов прецени, че докладът за конвергенцията е важен за него и за влизане на България в еврозоната, той може да поддържа това правителство още малко, до следващата година. Ако реши, че не му е удобно, естествено ще го свали", каза доц. Начев. Той смята, че през юли това ще стане ясно, особено ако Борисов види, че става все по-зависим от Пеевски.
Чуйте повече в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..