Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден за етническа толерантност

За втора поредна година район „Източен“ ще отбележи Международния ден за етническа толерантност. 

На 21 март, когато Генералната асамблея на ООН и различните държави обединяват усилия срещу расовата и етническата дискриминация, хората от най-пъстрия район на Пловдив ще покажат изкуството да съжителстват в хармония и разбирателство - съобщават организаторите.

Тематичен празник под надслов „Успяваме ЗАЕДНО“ ще започне в 10.30 ч. и ще събере на сцената на Образователния и здравен център в кв. Столипиново деца и младежи от 5 различни етноса. Празникът се организира от Сдружение „АртеВизия“ с финансовата подкрепа на Община Пловдив и съдействието на кметството на район „Източен“. 

Българчета, ромчета, украинчета, арменчета от ДГ „Щастливо детство“, СУ „Найден Геров“ и НУ „Кирил Нектариев“ ще покажат многообразието на своите култури с поетични, фолклорни и музикално-танцови изпълнения. 

Участници и гости на Празника ще изработят заедно Арт инсталация „Дървото на толерантността“, което ще украсят с послания за добросъседство, уважение, търпимост, обич и приятелство. 

Тематичен  филм „Успяваме ЗАЕДНО“ ще запознае присъстващите с принципите на толерантността, моделите на общуване и мястото им в училищния и обществения живот. Всички ще се включат и в творческо предизвикателство – подреждане на гигантски пъзел „Щастливи ЗАЕДНО в р-н „Източен“. Гости и представители на етническите групи от квартала ще разгледат изложба за толерантността на деца от района и ще отправят на своя език празнични пожелания за единение и добруване.

Фолклорни танци на различните общности ще заредят атмосферата, а вкусът на празника ще се допълни с дегустация на традиционни храни за всеки етнос.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Завърши ремонтът в Основно училище „Райна Княгиня"

Община Пловдив завърши в срок мащабния ремонт на Основно училище „Райна Княгиня", съобщава ресорният заместник-кмет Владимир Темелков в мейл до медиите. Ремонтът обхващанова топлоизолация и обновена фасада,  окачени тавани, нови инсталации, модерни санитарни възли на четири етажа. Седем класни стаи са с нови настилки, изграден е и нов..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Част от улица се затваря за ремонт

Авариен ремонт на ВиК инфраструктурата и рехабилитация на пътната настилка на част от ул. „Месемврия“ започва днес.   По време на строително-монтажните работи ще се подменят водоснабдителните и канализационни тръби на ул. „Месемврия“, в зоната от кръстовището с ул. „Славянска“ до кръстовището с бул. „Санкт Петербург“. След това ще бъде..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Православната църква отбелязва Рождество Богородично

Православната църква отбелязва днес празника Рождество Богородично. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е известен в народната традиция като Малка Богородица.  Това е и един от най-големите празници в църковния календар. Малка Богородица е и сред  най-предпочитаните празници, на който се провеждат събори из цялата страна.  Хасково..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Кола се блъсна в жилищен вход в Асеновград

Кола се вряза в жилищен вход в Асеновград, малко пред 2:00 часа тази нощ. Инцидентът е станал на бул. "България" . Няма пострадали, предаде БНТ. Сблъскали са се два автомобила, като единият е изхвърчал от пътното платно и се е блъснал във вратата на блока. Катастрофата се е разминала само с материални щети, съобщиха от полицията в Пловдив...

публикувано на 08.09.25 в 13:30

Пълно лунно затъмнение и пълнолуние ни очакват тази вечер

Тази вечер, 7 септември 2025 г., ще станем свидетели на рядко и впечатляващо небесно явление — пълно лунно затъмнение ("кървава луна") и пълнолуние. То ще започне с полусянчестата фаза около 19:26 ч. , след което пълната фаза стартира около 20:30 ч. . Максимумът на затъмнението ще настъпи между 21:11 ч. и 21:12 ч. , когато Луната..

публикувано на 07.09.25 в 15:59