Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смяната на времето нарушава фината настройка на организма

Любомир Канов
Снимка: БГНЕС

Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на съня, нивото на кортизол и т.н.

"Всичко това е твърде деликатна система, която се нарушава. Най-очевидният пример е, когато пресичаме часови зони и т.нар. "джет лаг" (временно разстройство на съня, което се появява, когато се пресичат часовите зони твърде бързо и вътрешният  часовник на организма не може да се справи - б.р.) при дълги полети. В случая със смяната на времето става дума за един мини "джет лаг", минимално часово отлагане на тези цикли и объркване на организма, който е свикнал да се движи съобразно дължината на светлината през деня. И в този смисъл е някак си насилствено два пъти годишно да се сменят тези твърдо установени цикли на живота, на организма и да бъдат вкарвани в този чисто икономически вариант на цикъл със съображение за това кое е по-полезно за икономиката и функционирането на икономически и социални системи", коментира той. 

Той посочи, че според статистиката, при смяната на времето се увеличават случаите на инфаркти, сърдечни кризи и т.н. И допълни, че особено неприятно е това, което става с децата, тъй като те са твърде чувствителни и особено с учениците. 

"Всеки учител и родител знае, как децата, които не са толкова свикнали да променят денонощния цикъл на живота си, са уморени, влачат се в час и им е трудно да свикнат. Същото е и с хора, които не са толкова пъргави в своята физиологична настройка. Те също страдат, уморени са и минават седмици да се адаптират. И когато са се адаптирали съвсем, трябва отново да се пренастройват с новата смяна на времето", каза д-р Канов.

Според него дефицитът на политическа воля в България е много тежък за всякакви всякакви проблеми, включително и този. Освен това Европейският арламент и Европейската комисия, които трябваше да излязат с някакво решение, оставиха държавите сами да решават. Вариантът е това да се реши с референдум у нас, но за това се иска политически гигант, който да постави този въпрос пред обществото. Психиатърът е на мнение, че 90% от българите не обичат смяната на времето, но едва ли ще се намери политическа воля за това. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56