"Всичко това е твърде деликатна система, която се нарушава. Най-очевидният пример е, когато пресичаме часови зони и т.нар. "джет лаг" (временно разстройство на съня, което се появява, когато се пресичат часовите зони твърде бързо и вътрешният часовник на организма не може да се справи - б.р.) при дълги полети. В случая със смяната на времето става дума за един мини "джет лаг", минимално часово отлагане на тези цикли и объркване на организма, който е свикнал да се движи съобразно дължината на светлината през деня. И в този смисъл е някак си насилствено два пъти годишно да се сменят тези твърдо установени цикли на живота, на организма и да бъдат вкарвани в този чисто икономически вариант на цикъл със съображение за това кое е по-полезно за икономиката и функционирането на икономически и социални системи", коментира той.
Той посочи, че според статистиката, при смяната на времето се увеличават случаите на инфаркти, сърдечни кризи и т.н. И допълни, че особено неприятно е това, което става с децата, тъй като те са твърде чувствителни и особено с учениците.
"Всеки учител и родител знае, как децата, които не са толкова свикнали да променят денонощния цикъл на живота си, са уморени, влачат се в час и им е трудно да свикнат. Същото е и с хора, които не са толкова пъргави в своята физиологична настройка. Те също страдат, уморени са и минават седмици да се адаптират. И когато са се адаптирали съвсем, трябва отново да се пренастройват с новата смяна на времето", каза д-р Канов.
Според него дефицитът на политическа воля в България е много тежък за всякакви всякакви проблеми, включително и този. Освен това Европейският арламент и Европейската комисия, които трябваше да излязат с някакво решение, оставиха държавите сами да решават. Вариантът е това да се реши с референдум у нас, но за това се иска политически гигант, който да постави този въпрос пред обществото. Психиатърът е на мнение, че 90% от българите не обичат смяната на времето, но едва ли ще се намери политическа воля за това.
Чуйте повече в звуковия файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..