Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смяната на времето нарушава фината настройка на организма

Любомир Канов
Снимка: БГНЕС

Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на съня, нивото на кортизол и т.н.

"Всичко това е твърде деликатна система, която се нарушава. Най-очевидният пример е, когато пресичаме часови зони и т.нар. "джет лаг" (временно разстройство на съня, което се появява, когато се пресичат часовите зони твърде бързо и вътрешният  часовник на организма не може да се справи - б.р.) при дълги полети. В случая със смяната на времето става дума за един мини "джет лаг", минимално часово отлагане на тези цикли и объркване на организма, който е свикнал да се движи съобразно дължината на светлината през деня. И в този смисъл е някак си насилствено два пъти годишно да се сменят тези твърдо установени цикли на живота, на организма и да бъдат вкарвани в този чисто икономически вариант на цикъл със съображение за това кое е по-полезно за икономиката и функционирането на икономически и социални системи", коментира той. 

Той посочи, че според статистиката, при смяната на времето се увеличават случаите на инфаркти, сърдечни кризи и т.н. И допълни, че особено неприятно е това, което става с децата, тъй като те са твърде чувствителни и особено с учениците. 

"Всеки учител и родител знае, как децата, които не са толкова свикнали да променят денонощния цикъл на живота си, са уморени, влачат се в час и им е трудно да свикнат. Същото е и с хора, които не са толкова пъргави в своята физиологична настройка. Те също страдат, уморени са и минават седмици да се адаптират. И когато са се адаптирали съвсем, трябва отново да се пренастройват с новата смяна на времето", каза д-р Канов.

Според него дефицитът на политическа воля в България е много тежък за всякакви всякакви проблеми, включително и този. Освен това Европейският арламент и Европейската комисия, които трябваше да излязат с някакво решение, оставиха държавите сами да решават. Вариантът е това да се реши с референдум у нас, но за това се иска политически гигант, който да постави този въпрос пред обществото. Психиатърът е на мнение, че 90% от българите не обичат смяната на времето, но едва ли ще се намери политическа воля за това. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
ЛЕТИЩЕ ПЛОВДИВ

Развитието на летище „Пловдив“ е в карго връзките

Тежкото състояние на летище „Пловдив“ се дължи на липсата на достатъчно правени инвестиции, но то има потенциал за развитие и реализиране на успешна концесия. Силата му би могла да бъде в развитието на карго връзките, но и на транспортните съоръжения около него.   Това коментира изпълнителният директор на летището Дойчин Ангелов. Поводът..

публикувано на 31.03.25 в 10:44

Вотът на недоверие е само опит на опозицията да заяви себе си

Вотът на недоверие към правителството е нормален ход на опозицията, която иска по един или друг начин да заявисебе си, но правителството остава стабилно, коментира в предаването "Точно днес" политическият анализатор Нидал Алгафари. Битката кой да е по- голям в опозицията  и патриотично- националистическия вот е голяма и "Възраждане" направиха..

публикувано на 31.03.25 в 10:40

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Студеният април - опасен за разсада, фермерите да го пазят

Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки.   По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..

публикувано на 28.03.25 в 17:01

Държавата е като оркестър с главен диригент Пеевски

Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..

публикувано на 28.03.25 в 16:43