В 3 часа след полунощ тази неделя в България стрелките на часовниците бяха преместени с един час напред. Така страната ни премина от зимното към лятното часово време.
На 26 октомври отново ще се върнем към астрономическото зимно часово време.
В България часово време е въведено на 1 април 1979 година.
Хронологията
Идеята за лятното часово време води началото си от 18 век, когато Бенджамин Франклин, в сатирично писмо до "Парижки вестник", иронично предлага да се измести времето, за да се използва повече дневна светлина. По-късно, в края на 19 и началото на 20 век, различни учени и обществени личности подновяват идеята – включително новозеландският астроном Джордж Хъдсън и британският строител Уилям Уилет.
Първата държава, официално въвела лятното време, е Германия през 1916 г., по време на Първата световна война, с цел спестяване на енергийни ресурси. Британският парламент последва примера месец по-късно. Въпреки съпротивата на фермерите, практиката се утвърждава и продължава в десетки държави до днес.
Споровете
Спорове около смяната на времето През 2018 г. Европейският съюз започна консултации за прекратяване на сезонните промени, след като мнозинството от гражданите и експертите изразиха притеснения относно влиянието им върху здравето. Въпреки подкрепата за премахване на смяната, до единно решение така и не се стигна – най-вече поради нуждата от синхронизация между държавите членки. Процесът бе отложен заради пандемията от COVID-19.
В редица държави, включително Русия, Турция и Перу, вече са преминали към постоянен режим, без сезонна промяна на времето.
Докато ЕС все още не е взел окончателно решение, българите ще продължат да преместват стрелките.
Какво казват лекарите?
Според медицински специалисти, промяната в часовото време се отразява на биологичния ритъм на организма. През първата седмица след смяната не са редки оплакванията от умора, главоболие, нарушения на съня и трудности с концентрацията.
Регламентът у нас
Смятана на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.
От частната клиника „Медикус Алфа“ излязоха с позиция за починалото при дентално лечение 6- годишен Ангел. В нея се казва, че на детето е извършено лечение с назотрахеална анестезия, преминала без усложнения операционна зала. 40-50 минути след като детето е изведено от упойката и вече е в болничната стая, са се появили усложнения. Момченцето е било..
6700 прокурорски акта са внесени през миналата година в съда от прокурорите от Апелативен район Пловдив, а осъдените и санкционирани лица са над 6900. Това стана ясно по време на годишното отчетно събрание на Апелативната прокуратура, на което присъства и изпълняващият функцията главен прокурор Борислав Сарафов. Апелативният прокурор Тодор..
Консорциумът межди фирмите „ПИМК“ и „Нивел строй“ ще построи сградата на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив. Офертата на дружеството е класирана на първо място със 100 точки, като предложената цена е 24 042 500 лева без ДДС. На второ място – с 1,2 точки по- малко е фирмата Запрянови-03, които са предложили с 90 хиляди лева по- висока цена. В..
Пловдивската окръжна прокуратура наблюдава досъдебното производство за смъртта на 6-годишното момче, починало, след като му е била направена стоматологична манипулация. Досъдебното производство е образувано за причинена смърт на детето заради лекарска грешка. То е от село Белащица. До момента е установено, че Ангел е починал миналия петък,..
Община Пловдив подготвя промени в Наредбата за организацията на движението и паркирането, насочени към ограничаване на достъпа на коли в Стария град. Първата стпъка е ограничаването на паркирането по улица “Съборна“. Промените ще засегнат както живеещите, така и гостите и работещи в Стария Пловдив. Досегашната практика на издаване..