Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развитието на летище „Пловдив“ е в карго връзките

ЛЕТИЩЕ ПЛОВДИВ
Снимка: БТА

Тежкото състояние на летище „Пловдив“ се дължи на липсата на достатъчно правени инвестиции, но то има потенциал за развитие и реализиране на успешна концесия. Силата му би могла да бъде в развитието на карго връзките, но и на транспортните съоръжения около него.
 

Това коментира изпълнителният директор на летището Дойчин Ангелов. Поводът беше поредната заявка за концесия на летище „Пловдив“ от страна на държавата.

Според него намеренията за обявяване на нова концесия имат потенциал, защото през последните години фокусът на развитие на аеропорта е върху пътническите превози. Той отбеляза, че пътят, по който вървят е правилен, но твърде бавен.

„Има добри предпоставки, но не бива да забравяме, че летище „Пловдив“ е регионално  и за да се развива трябва да се развиват и останалите компоненти, които се правят на летището.

Пътническите превози имат капацитет, който все още не е достигнат. През годините обаче не са развити други два компонента – карго превозите и изграждането на база за техническо поддържане на самолети“, каза Ангелов.

Добави още, че ако летището започне да се развива в посока карго превози, то трябва да има и утвърдена компания, която се занимава с такава дейност и има потенциал в бизнеса.

 Припомни още, че пътната инфраструктура на летището е от 1983 г. Единствено пътническият терминал е направен преди 15 години. Добави още, че има нужда от сериозни инвестиции и принципала трябва да реши дали средствата за тях да бъдат взети от държавата, или да бъде позволено на частен капитал да навлезе и да извърши тези инвестиции. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пълната упойка трябва да е краен метод при зъболекарите

Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е  най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..

публикувано на 08.04.25 в 15:27

Искаме да анулират всички 1500 пропуска за Стария град

Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..

публикувано на 08.04.25 в 15:23

Има сериозна воля да бъде спряна войната по пътищата

Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..

публикувано на 08.04.25 в 12:08

Предстои световна рецесия заради политиката на Тръмп

Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие.   Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..

публикувано на 08.04.25 в 10:51

Кметът на р-н "Тракия" иска поне 30 млн.лв. бюджет за годината

За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева. В интервю за..

публикувано на 08.04.25 в 09:37