Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РЕМ – Пловдив с трето издание на инициативата „Експонат на фокус”

| обновено на 01.04.25 в 14:34 | Интервю

Събитието, което ще се проведе на 1 април, от 17:30 часа е част от рубриката „Експонат на фокус“, която РЕМ – Пловдив започна в края на миналата година. На първото събитие беше показан сандъкът на пловдивския митрополит Натанаил Охридски и неговият митрополитски жезъл. Личността на митрополит Натанаил Охридски е сред достойните и важни фигури в нашата история. Той взима активно участие в борбата за духовна независимост, просвещение на българския народ и самостоятелна българска църква.

Втората изложба, част от новата инициатива, беше обвързана с кукерската празнична обредност : „Кукерската маска – мост между традиция и модерно изкуство“. Различни видове кукерски маски, свързани с различни региони в страната, успяха да видят посетителите на музея. Редом с фотографии, вдъхновени от мистиката на древните обреди.

Същността на тези събития е да бъде привлечено вниманието на обществеността към предмети, които не са в постоянната експозиция на музея, но които са не по-малко значими и интересни.

„Музеят притежава много такива експонати, които имат лична история, която хората могат да научат, да се обогатят. Освен това, те с изненада разбират, че ние притежаваме тези предмети.

Сегашният предмет беше подбран, защото навлизаме в един от най-светлите месеци, свързан с великденските празници. Всичко в тези дни е изпълнено със значение и символика. Поради тази причина, решихме да подредим църковна утвар“, разказва Грозделина Георгиева – уредник в РЕМ – Пловдив.

В този контекст, на изложбата, ще бъде представен сребърен потир, изработен за църквата „Възнесение Христово“, („Св. Спас“), в София. Този артефакт е от малкото свидетелства, останали от разрушения от бомбардировките през 1943 година храм. Освен с надписите с информация за историческия период, стила и школата, разбираме и за личности, свързани с църквата от 70-те години на ХІХ век.

На организираното от музея събитие ще имате възможност да чуете лекцията на отец Емил Паралингов – завеждащ иконохранилището и музейната сбирка при Пловдивска митрополия. Темата е:„Църковни утвари от XIX век: Благолепие и благопотребие“.

„Отец Паралингов ще разкаже за употребата на тези вещи в самите ритуали, тяхното значение, смисъла и символиката на начина, по който са украсени. Какво е значението на метала, от който са направени? Чашата, на която ние акцентираме, е потир – чаша за причастие. Вярва се, че тази чаша събира христовата кръв. Този потир се прави само от благороден метал. Отвътре, той е позлатен. Неслучайно е търсен и ефектът на съчетаване на злато и сребро. Златото се смята за божествен метал, а среброто е символ на чистотата. Всичко е свързано с очистването на вярвящия. 

Потирът е интересен и с още нещо. На него има надпис, който е свързан с времето на неговата направа, 28 октомври 1875 година и конкретното му предназначение. Този надпис съдържа и имената на поръчителите на тази свещена вещ, както и хората, които са служили в храма, за който е направен потирът - църквата „Възнесение Христово“, („Св. Спас“), в София, която вече не съществува. Единствено основите на храма са останали и те са под сградата на една от големите банки у нас. Има запазени няколко фотографии, на които се вижда, че храмът е бил голям и помпозен. На потира е споменато и името на митрополит Милетий, който е служил от 1872 до 1883 година, както и имената на свещениците, които са служили по това време, в този прекрасен храм. Изписано е и името на епитроп Петруна, който най-вероятно е бил един от големите дарители на храма.  

Този потир е специален, защото той пристига при нас по незнайни пътища и е единствената запазена вещ от този, вече, не съществуващ храм.

Отец Паралингов ще разкаже повече и за тенденциите свързани с различните предмети от изложбата, част от духовното ни наследство и използването им в църковните ритуали“, казва още Грозделина Георгиева.

Изложбата, съставена от няколко различни вида църковни вещи, е подредена на втория етаж на музея и може да бъде разгледана до 15 май.

Грозделина Георгиева е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 

По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пиесата „Формата на нещата“ безплатно за ученици в Пловдив

„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют. Актрисата Яна Маринова е продуцент на спектакъла. Режисьор е Кристиана Бояджиева. В ролите ще видим актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова.   Тази вечер от 19 часа, „Формата на нещата“ ще се играе безплатно за учениците от Пловдив и..

обновено на 02.10.25 в 15:19

DIA представя “От целувка белег не остава”

  "От целувка белег не остава"  е песен намерена в стар сборник издаден през 1924 година. Разказва за млад момък, който иска да се ожени за своята любима като ѝ обещава най-ценния сред всички дарове – целувката. “От целувка белег не остава, но тя оставя следа в душата. Прегръщаме много хора наши приятели, дори и неприятели понякога, но целуваме..

публикувано на 01.10.25 в 12:19

Аз и любовта в живота ми

Днес в "Уроци по щастие" се фокусираме върху любовта и времето, което ѝ отделяме.  Подвластни на рамките, на традициите, на примерите около нас, често чертаем отношенията си преди дори да са се развили. Ако погледнем една идея "по - дълбоко", не са редки случаите, в които дори избираме партньора си по предварително създаден шаблон. И както често се..

обновено на 01.10.25 в 11:24

С любов и грижа за животните на Кричим

Само след няколко дни, на 4 октомври отбелязваме Международният ден за защита на животните. Хиляди природозащитници, любители на животните по цял свят, както и организации за закрила на най-онеправданите отдават значимото за този важен ден, като всяка година именно на 4 октомври  насочват вниманието на всички нас към бедстващото състояние на..

публикувано на 30.09.25 в 16:57
Георги Млеканов и синът му Алекс - гости в студиото на Радио Пловдив

Да имаме време за децата си- без телефони, когато сме заедно!

Георги Млеканов е организационен психолог и автор на редица статии, свързани с управлението на човешкия капитал в организацията.  „Дигитална зависимост - Наръчник за родители и учители“ е последната му книга, която бе и повод да ни гостува в ефирното пространство на предаването Клуб "Неделя".  Книга, което определено "бие тревога" за това, че..

публикувано на 30.09.25 в 16:40