Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век– с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.  

За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н.

Стабилността на управлението и търговските войни, които американският президент Доналд Тръмп обяви на света коментира Васил Велев – председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България. 

Действието не беше неочаквано, но това не значи, че Европейският бизнес е готов за тази ситуация.  Той е в рецесия, а оттам и българската индустрия, понеже сме пряко свързани.  Ние имаме косвен експорт към Америка – обобщи Васил Велев.

Така че, 20% мита ще ударят експорта много сериозно.  Всяка компания вносител  при това повишение няма как да не се замисли да си смени доставчика.  Няма значение какви са стоките,  защото „таксата“ е плоска – 20 процента.

Всичко това ще доведе до натиск за повишаване на продажбите на китайски стоки в Европа, а и сега ние имаме отрицателно търговско салдо с Китай – дефицит от около 4 милиарда дефицит в стокообмена с тях.

Този китайски внос пък ще потисне местното производство, което и без това е в спад.  В някои сектори сме на нивата от 2018 г. като обем на производствата – смята Васил Велев.  

Тези мита ще попарят като слана крехките кълнове на нашето производствено възстановяване.

Ще видим какъв ще е отговорът на ЕС, но като знаем как се управлява той в последните двайсетина  години, нищо радостно не ни чака.

В Щатите тези мита са добре дошли за местното производство, но пък потребителите ще пострадат, понеже те ще доведат до поскъпване на стоките за американския пазар.  Американската индустрия все пак ще спечели от това и търсенето на местно производство ще нарастне.

Да видим обаче,  дали ще има дългосрочно действие тази мярка, докога ще трае тази икономическа и митническа „война“.

В момента Европа и Америка заедно произвеждат колкото Китай, тоест, тази страна произвежда два пъти повече.  Имаме и два пъти по-малко инженери от тях. Това се дължи на грешни наши политики.  Всички виждаме колко ирационална е общоевропейската политика и тя води до тези икономически кризи.

Това, което ние следва да правим, е да се отваряме към Азия, Евразия, Близкия Изток, защото виждаме, че САЩ си следват своите интереси и своето благодентствие – убеден е  председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България. 

Чуйте цялото интервю в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45