Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите.

Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите замърсители, докато въпросителните, свързани с мониторинга остават. Потърсихме отговори, но вместо тях открихме "прехвърляне на топката" между институциите и между колективната и индивидуална отговорност.

Във видеото разговаряме с:
Доц. д-р Ангел Джамбов от МУ-Пловдив
Добромира Костова, общински съветник на ПП-ДБ
Елена Найденова от Дирекция "Екология"
Слави Георгиев, общински съветник от гражданската квота на ГЕРБ
Чило Попов, бивш кандидат за районен кмет от ПП-ДБ
Димитър Площаков, адвокат завел дело срещу общината за преместванвето на станциите за мониторнг на въздуха
Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив

Дикторски гласове:
Иванка Петкова (въздух)
Димитър Владимиров (огън)
Даниела Добрева (вода)
Яница Марова (земя)

Автор на поредицата: Михаил Косев


Поканихме за коментар и позиция заместник-кмета по „Екология“ Иван Стоянов, но Община Пловдив изпрати вместо него Елена Найденова от Дирекция "Екология".

ДОПЪЛНЕНИЕ: Когато д-р Джамбов споделя „1000 смъртни случая се дължат на мръсния въздух“, той цитира данни за София, но споед него данните за Пловдив вероятно са сходни пропорционално на населението.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50