Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: "Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините".
В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено здраве" в Медицински университет - Пловдив.
Проф. Стефанов подчерта, че в дни като днешния, когато вали сняг в Пловдив през април, това сочи, че хората сме безсилни пред природата и трябва да се адаптираме и да се опитваме да не вредим.
Остаряването и доброто здраве: Темата на тази година е изключително актуална за България и ЕС, защото населението остарява. В България неглижираме грижата за здравето в ранните етапи от живота ни. Скептицизмът към посланията на този ден идва от години недоверието към институциите и липсата на култура за профилактика. Често заменяме превенцията с лечение, което е изключително скъпо. Стареенето може да бъде и позитивен процес, но от рано трябва да придобием здравословните навици.
"Профилът на заболеваемостта у нас не е по-различен от този в държавите от ЕС, водещи са сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания." каза още проф. Стефанов. По думите му трябва промяна на стила и начина на живот, както и борба с 4-те рискови фактора за здравето – нездравословно хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол и ниска физическа активност.
"Кампаниите за превенция имат смисъл, когато са постоянни", подчерта проф. Стефанов. Той посъветва те да започнат при децата и в образованието.
"Една ранно поставена диагноза в онкологията води до излекуване от съвременната медицина, докато поставена късно не може да се помогне, трябва да се промени начинът на мислене и да се засили първичната профилактика, също скринингът да се засили", подчерта специалистът. По думите му след последната епидемия от Ковид-19 остана да изучим късните последици от тази инфекция, но тя бе и сериозен урок в различни аспекти.
Проф. Румен Стефанов като консултант в МЗ по въпросите на пациентите с редките болести подчерта, че на последния симпозиум са набелязали мерки за интеграцията на 34-те центъра по редки заболявания у нас. Важно е те по-ефективно да работят в помощ на пациентите.
Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят. "Името ми се спряга с език на омразата от две три..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя. "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..
Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна. Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..
По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..
В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев. Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..