Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Жестокият път" към Еверест 1984 година

Документалният филм "Жестокият път" е филм за тайните на един велик български момент – изкачването на първенеца на планетата Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут, неизминат от никого до тогава и от никого след това.Точно този маршрут е известен като „жестокият път“. 

Това изключително драматично усилие фокусира героични постъпки, себеотрицание и взаимопомощ, но и фатални грешки и кризи в отношенията между алпинистите, които остават скрити повече от четиридесет години. Това сподели в  програма "Точно днес" продуцентът на филма Иван Спасов. 

В този разказ с непубликувани до момента записи от съдбовните радиовръзки, зрителите ще се докоснат до тайните на един велик български момент – изкачването на първенеца на планетата – чрез откровените думи на главните участници в събитията. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, атакувайки Еверест по най-смъртоносния маршрут, който се движи интегрално (изцяло по ръба) на Западния гребен, неизминат от никого дотогава и от никого след това. 

Режисьор на филма е  Деян Барарев,сценарий - Елена Ермова, Станислав Грозданов, Дилян Павлов, оператор - Георги Маринов, продуценти - Радослав Спасов, Иван Спасов. Филмът тръгва по кината от 18 април.

"Идеята за филма се роди, когато сценаристите проведоха разговор с алпиниста Методи Савов-главен герой във филма. Той им разказва една история и абсолютно ги омагьосва, защото те разбират, че тази история е много по-богата, с много повече събития, моменти и изключителни неща, които в-така да кажем, митологизираната версия, която знаем-създадена още през 80-те години, всъщност, отсъстват", обясни продуцентът Иван Спасов.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - разговор за човека и Бог

С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно?  И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 16.05.25 в 10:26

Камерният фестивал се открива в Пловдив на 18 май

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната.  На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..

публикувано на 16.05.25 в 09:30

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 16.05.25 в 07:33

Премиера на романа "Отвъд спирка "Съвършена""

„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще  е Живка Танчева, журналист от Радио..

обновено на 16.05.25 в 07:25

Изложба шевици ще бъде показана в Историческия музей

Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив.  С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..

публикувано на 16.05.25 в 07:25