В празничното издание на предаването Клуб "Неделя" специален гост бе проф. Анастас Славчев – концентриращия пианист, утвърден маестро на пианото и камерната музика не само в България, но и по света.
За своя цялостен принос към националната ни култура е удостоен многократно с най-високи отличия, сред които: Орден „Кирил и Методий” – І, ІІ и ІІІ степен, Почетен знак „1300 години България”, „Златна лира” и „Кристална лира” на СБМТД, „Кристален знак” на СБК, награда „Пловдив” и Почетен знак на Пловдив, „Златно перо” на Радио Класик ФМ, награда „Медения чан” и Почетен знак за цялостен принос в развитието на АМТИИ – Пловдив. С решение на Общинския съвет е удостоен с званието Почетен гражданин на Пловдив за изключителни заслуги и принос в културното развитие на града.
В неделния ефир той разказа от първо лице любопитни истории за своето детство, за учителите и учениците, за днешните емоции и страсти, вълнуващи го и определящи ежедневието му.
За себе си определя музиката като магия, защото тя е "целият му свят", сподели за слушателите на предаването.
На въпроса на водещия Диян Никифоров, кога се заражда любовта към негово величество пианото, проф.Славчев отговори:
„С музиката се срещнах, когато бях в трети клас, на девет години. Аз съм тръгнал една година по-рано на училище.
На девет години в гр. Кърджали, беше построен Домът на Културата /1953г./ и се основа детска музикална школа през месец март, и тогава се записах в класа по пиано. Имахме прекрасни преподаватели, които много ни обичаха. Имахме едно пиано, на което се упражнявахме и си взимахме уроците 30-пианисти. Можете да си представите, В седмицата ни се падаше два пъти по половин час имахме да свирим на това пиано.
Майките, някои от тях стояха с хронометър едва ли не, за да не се ощети другото дете. Но любовта беше, приятелството го имаше и бяха много силни и аз продължих до шести клас, когато благодарение на една лотария, която се теглеше в Кърджали и в която аз бях участник, един от тези, които теглеше билетите, по-скоро печалбите, се случи така, че моето семейство спечели втора награда в размер на 20 000 лева. И с половината от тези пари на мен ми беше купено пиано, вече аз бях привилегирован, и така някак си съдбата показа, че това е пътят по който ще вървя цял живот...“
Целият разговор на Диян Никифоров с проф. Анастас Славчев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Живописецът Христо Бозуков открива тази вечер изложба в Градската художествена галерия, в залите за временни експозиции на Главната улица в Пловдив. Проектът включва 37 платна и е озаглавен "Деструкция на реалното". В творбите си авторът разглежда вечната тема за противопоставянето между реалното и нереалното, между бялото и черното чрез..
Близо 60 художници от цялата страна се включват в голямата лятна изложба на галерия „Възраждане“, която се открива на 2 юли. Експозицията включва над 200 творби – живопис, графика, рисунка и скулптура. „Това са около 60 художници, с които ние непрекъснато работим. Преобладават нашите пловдивски автори – Ангел Герджиков, професор Бисер..
Започват Вазовите празници в Сопот. Днес ще бъде открита фотоизложба в експозиционната зала на къщата музей на Вазов. Там ще се състои и литературна вечер и театрален спектакъл. Тази година се отбелязват 175 години от рождението на Вазов.
Представители на патентните ведомства от Европейския съюз ще гостуват на Етнографския музей в Пловдив, където се провежда Седмицата на традиционните занаяти. Гостите от Европа ще се срещнат с българските майстори и ще ги запознаят с възможностите за защита на творчеството им. В Етнографския музей ще е и кметът на Пловдив Костадин Димитров, който..
Официалното откриване на Opera Open е тази вечер със спектакъла "Петте елемента" на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. Новата композиция на италианския цигулар обединява идеята за петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер чрез въздействаща музика, допълнена от визуални картини на Петко Танчев. Opera Open 2025 разкрива..