Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целебната сила на приказките в нов сборник

| обновено на 14.04.25 в 18:26 | Интервю

Нашите предци са познавали приказкотерапията и са знаели, че вълшебните приказки притежават силата да лекуват съдбата. От дълбока древност в приказките са кодирани послания и знания. И до днес хората ценят мъдростта в приказните истории, защото в тях е съхранен опитът на много поколения.

Родовите терапевти от Българска асоциация по родова терапия са автори на приказните истории в сборника „Целебни приказки за рода“, том I, който скоро излиза от печат. Двайсет автора и 27 приказни истории, които засягат някои от най-честно срещаните травми в българските родове. Редактор на книгата е д-р Нина Чочева. Прекрасните илюстрации са дело на художничката Нели Канели. Книгата е луксозно издание с дебели корици. Тя е много цветна и се отличава с това, че травмите са отделени и цветово, за да може читателите да се ориентират по-бързо. Сборникът с целебни приказки е създаден с шрифт Adys, специално разработен да улеснява при четене, хората с лека до средна степен на дислексия.

След всяка приказка са посочени травмите, които тя лекува. В края на книгата е включен и речник на травмите, в който присъстват и терапевтичните фрази използвани в приказките.

„Това не са обикновени приказки и родови истории, както някой може да си помисли. Един ден, ще напишем книга с нашите интересни случаи и родови истории, но тук става въпрос за съвсем друго нещо. Един от най-значимите методи за лечение, които използваме е приказкотерапията, като самите ние създаваме приказки за своите довереници, описвайки в тях бедите и нещастията, които се случват, тоест злото. В приказките, винаги има едно вълшебство, една добра сила, която се появява и в крайна сметка, всяка приказка завършва хубаво. Това е принципът на приказкотерапията. Като родови терапевти, ние ползваме ключови терапевтични фрази в тези приказки и те са насочени към определени травми.

В нашата асоциация, отдавна сме стигнали до извода, че българският род страда от няколко типични родови травми, които са много характерни за нашия народ, заради неговата историческа съдба и заради социалната ни действителност,  в момента. Много бурна история има нашият народ и оттам произлизат и травмите, с които ние работим. Написали сме приказки за бежанската травма, за раздялата между родители и деца, особено между майка и дете, приказки за страха, за блудството, за загубата на деца. Има приказки за стихиите, които някога нашите предци са ползвали превантивно, за да избегнат бедите от природните стихии, а когато са ги застигали, те са лекували травмите след това – борбата с огъня, с водата и така нататък. Има приказки за глада, за лечение на този тип травма. Това са травми, които българският род познава. За тези травми, аз и моите колеги написахме тези приказки. За някои от травмите има написани повече от една приказка.

Целебните приказни истории могат да бъдат четени както на бебенца, така и на хора над 100 години. Всеки човек може да получи своята терапевтична приказка, една или повече, в тази книга. Ние като тепаревти, също, имаме своите родови травми и продължаваме да работим за своя род, и сме като герои в тази книга. Колегите от БАРТ пишат още приказки. Надяваме се, че най-късно догодина ще имаме и втори том на целебните приказки“, разказва родовият терапевт и автор на две от приказките в книгата, Аида Марковска.

Едната от приказките, чийто автор е тя е свързана с бежанската травма. Сериозна и тежка травма, силно изразена в родовата ни история. Във връзка с тази травма, в книгата има написани няколко приказки, от различни автори. Втората приказка е във връзка със законите на рода, подредбата в рода и травмите на жената, която е останала неомъжена.

„Страданието е необходимо да присъства в приказката, като обяснение за това, че човек може да мине през такова страдание и впоследствие да излезе от него още по-силен, и още по-здрав. Това е и идеята на терапията чрез приказки. Българският народ познава разказите, които са лечебни. Всяко семейство има своите лични приказки. Много е интересно да проучваме и да разбираме легендите, приказките, сказанията във всяко едно семейство и род, и те са терапевтични. Оттам идва и нашето вдъхновение, за да пишем тези приказки“, казва още Аида Марковска.

Цялото интервю с нея, за неделния „Шейкър“, чуйте в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Алтер его” - хумористично асорти за всеки

Сладки и разнообразни радио-моменти ви очакват в „Алтер его“ тази събота! Ще има сатиричен уъркшоп за епиграми и пародии, където ще прозвучат епиграми от наши слушателки. Ще излъчим и разговори с двама изявени сатирици – поетът Янко Стефов и афористичното торнадо Турхан Расиев.  Поетичен сблъсък ще се разрази между лиричното его и..

обновено на 17.05.25 в 09:05

Скаутски игри в Цар-Симеоновата градина в неделя

Шестите скаутски игри в градска среда, които ще се проведат на 18 май, от 10 часа, са част от международния фестивал „Здравей, Армения“, който се случва за седма поредна година в Пловдив. Той се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив, в рамките на културния календар на града за 2025 година. Старта и финала на игрите са на..

обновено на 16.05.25 в 14:37

Архитектура и история в Цар-Симеоновата градина

Фондация "Български архитектурен модернизъм" и Free Plovdiv Tour ви канят на архитектурно-историческата обиколка „Архитектура и история около Цар-Симеоновата градина“, на 15 май, от 18 часа. Мястото на срещата е срещу улица "Велико Търново 45, на широкия тротоар. „Къщите по уличките около Цар-Симеоновата градина ще ни разкажат..

обновено на 13.05.25 в 16:05

Лора Нейкова и Мани за силата да бъдеш различен

В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя" Ви срещнахме с Лора Нейкова - преподавател по актьорско майсторство и човек, който твърдо вярва, че именно театърът е необходимото изкуство за съвременните деца.  На въпроса защо смята така, тя отговори така:  "Вярвам, че театърът е необходимото изкуство на днешните деца, защото театъра поддържа..

публикувано на 13.05.25 в 15:24

Борис Христов: „Day By Day” е завещание към моя син

Борис Христов представя своята нова авторска песен „Day by Day”, която е вдъхновена  от неговото малко момче Виктор. ”Помоли ме да му изсвиря песен, която е тъжна и хората плачат. Не мислих, че тази песен ще бъде достояние на широката публика. Първоначално заглавието беше “Sad song”, а посланието е доста лично и е като завещание за Виктор...

публикувано на 13.05.25 в 11:20