Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градушкарите от 20 години са недофинансирани

22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология. Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите.

Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ, припомни, че именно от Голям чардак започва развиването на градозащитната система в България. Там работят и едни от най-многобройните колективи.

„За съжаление ИА „Борба с градушките“ през последните години е известна най-вече с напрежението, което се формира поради хроничното недофинансиране“, коментира Васильонова. Тя подчерта, че работещите в системата извършват много комплексна и специфична работа, която е в полза на обществото, но няма достойно заплащане.

„Повече от 20 години този сектор е хронично недофинансиран. С тревога следим разпределението на парите в МЗХ. През 2024 г. за тях разходите за персонал бяха около 20 млн. лв. и те не бяха достатъчни, въпреки че увеличиха заплатите на ракетострелците. Почти всички работят на минимална работна заплата. Сега средната им заплата е 1204 лв., а МРЗ е 1077 лв. Физици, инженери, метеоролози получават около 1500 лв. Заради ниското заплащане лесно могат да бъдат изкушени на други места от по-добро заплащане“, посочи Васильонова. 

Тя допълни, че МЗХ е подготвило свой план за повишаване на заплатите на градушкарите и от които да се преразпределят още 15 % повече средства. "Предстоят разговори в министерствата и Тристранния съвет, за да се намерят парите. Ние като синдикати също имаме ясно изградена стратегия, а изпълнението на приходната част в бюджета върви добре през януари и февруари", посочи председателят на ФНС към КНСБ.
"Мисля, че има разбиране и от изпълнителната власт, и от останалите заинтересовани. Държавата е длъжница на тези хора от години", каза още тя. 
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Валентина Васильонова е в прикачения файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварният трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от  2010 година до Тешел, което и до днес..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50