В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов, с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България".
Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции.
"Изглежда, че у нас този инструмент на опозицията е вкарван в употреба доста често, но без никакъв шанс да генерира алтернативно политическо мнозинство", каза Стефанов. По думите му на управляващите отново няма да им се хареса подкрепата на ДПС-Ново начало.
"В нашата политическа система стигаме до там, че каквото и да е правителството, със сигурност това е по-добър вариант, отколкото да отидем на поредните предсрочни избори", посочи политологът.
За реакцията на ПП-ДБ: Те се държат леко странно, защото се учат да бъдат опозиция. Дори и Кирил Петков казва, че днес не е добре да се хвърли страната в хаос. Те искаха да внасят подобен вот на недоверие за корупция, но ги изпревариха и едва ли ще внесат вот след излизането на доклада за еврото през юни. ПП-ДБ вече казаха, че няма да са в залата при гласуване на вота. Това е индиректна подкрепа за управляващото мнозинство.
ДПС-ДПС казват А, но пропускат да кажат Б, защото до преди шест месеца те се гордееха едва ли не с Делян Пеевски, и че той е флагман в тяхната редица, сега вече той е архизлото, но той е продукт на модела "Доган", смята Любомир Стефанов.
Този вот на недоверие едва ли ще мине утре, "Величие", "Меч" и "Възраждане" са против кабинета, интересни са ДПС-ДПС, защото трябва да обясняват какво са правили до днес, ако гласуват против, прогнозира политологът.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..