В последните месеци пловдивчани по Главната улица често се спират до смугъл младеж, който свири на екзотичен струнен инструмент, вероятно от Далечния Изток.
Много от неговите слушатели считат, че това е чужденец, който минава през Пловдив, но истината е, че младежът си е наше момче, от Пловдив и владее няколко инструмента. Този, с който събира любопитството на Главната, се казва морин хур.
Това е двуструнен традиционен монголски инструмент, чийто звук често наподобява на цвиленето на кон.
И това съвсем не е случайно – лъкът и струните са от конска опашка, а конят за монголците е свещено животно, което притежава както реални, така и митични измерения.
Звездомир Михалев e на 28 години, от Пловдив. Разказва за общуването чрез езика на музиката, конете и различните светове:
Свиря на монголска цигулка, китара, кавал и перкусии. Занимавам се с конна езда, а това е свързано с този инструмент. На върха на грифа на морин хур има кон с ключове за две струни. Те са от конски косъм. Лъкът също е от конски косъм. Има и квадратна резонаторна кутия, обясни Звездомир, като отбеляза, че е получил музикалния инструмент като подарък за рождения си ден.
Разказа и за интересната символика, която се свързва със старите монголски вярванията за световете:
Ниската струна символизира долния свят - светът под ботушите, на земята, на почвата, на буболечките. Горната струна символизира горния свят - този над шапката, на небето, на Тангра, на птиците, висшите същества и невидимото. А лъкът, като трета струна, символизира средния свят - на животните и хората, които са мост между другите светове, каза още Звездомир Михалев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. И да видите видео с негово изпълнение.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..