В последните месеци пловдивчани по Главната улица често се спират до смугъл младеж, който свири на екзотичен струнен инструмент, вероятно от Далечния Изток.
Много от неговите слушатели считат, че това е чужденец, който минава през Пловдив, но истината е, че младежът си е наше момче, от Пловдив и владее няколко инструмента. Този, с който събира любопитството на Главната, се казва морин хур.
Това е двуструнен традиционен монголски инструмент, чийто звук често наподобява на цвиленето на кон.
И това съвсем не е случайно – лъкът и струните са от конска опашка, а конят за монголците е свещено животно, което притежава както реални, така и митични измерения.
Звездомир Михалев e на 28 години, от Пловдив. Разказва за общуването чрез езика на музиката, конете и различните светове:
Свиря на монголска цигулка, китара, кавал и перкусии. Занимавам се с конна езда, а това е свързано с този инструмент. На върха на грифа на морин хур има кон с ключове за две струни. Те са от конски косъм. Лъкът също е от конски косъм. Има и квадратна резонаторна кутия, обясни Звездомир, като отбеляза, че е получил музикалния инструмент като подарък за рождения си ден.
Разказа и за интересната символика, която се свързва със старите монголски вярванията за световете:
Ниската струна символизира долния свят - светът под ботушите, на земята, на почвата, на буболечките. Горната струна символизира горния свят - този над шапката, на небето, на Тангра, на птиците, висшите същества и невидимото. А лъкът, като трета струна, символизира средния свят - на животните и хората, които са мост между другите светове, каза още Звездомир Михалев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. И да видите видео с негово изпълнение.
Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото. Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..