В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев.
Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров.
За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората по същия този път, по който е избрал да върви, разказа емоционално и с усмивка в неделния ефир.
Назад във времето на своето детство, инж.Добрев, си спомни за уроците, завещани от неговите родители.
„Темата е много чувствителна за мене, защото аз изключително много съм благодарен на моите родители! На първо място и на майка ми, защото тя постоянно ни учеше, че трябва да бъдем честни, че трябва да разчитаме на себе си, че злоба никога не трябва да таим, а да се стремим към доброто, към уважението на другия до теб. Въобще едно възпитание, което беше много близко до християнската философия.
Не че беше фанатично религиозна, но майка ми беше наистина въплъщение на християнските добродетели, които изповядва християнството, и аз съм й благодарен, че през цялото време на онези бедни години, говорим 40-50-те, тя намираше време за всичко, включително и да ни възпитава, и да ни изхрани. Бяхме едно много задружно семейство, което подреждаше живота си само със своите ценности.“
„Майка ми, семейството ми са били от поколението, което е имало морал“, сподели той пред водещия, и допълни още:
„Да говориш истината, да обичаш другия до теб, да не си пълен с омраза – тези добродетели, мисля, че съм успял така да ги вложа в моите деца, виждам, че и те са успяли да ги вложат и предадат на моите внуци. Това е много важно! Някои ценности остават и те са вечни!“
В края на разговора, водещият Диян Никифоров го попита: Как може да живее почтено един човек, независимо дали обществото или времето не е чак толкова почтено?
Инж.Никола Добрев, отговори така:
„Като бъде смирен! Като се изпълни с уважение и любов към ближните, като махнем омразата и враждата от себе си, махне вътрешните си врагове и се пребори с тях. Всичко може – природата ни е създала с големи възможности и ние трябва да ги използваме независимо в каква среда попадаваме. Всеки трябва да се справи сам!“
Цялото интервю е достъпно в прикачения звуков файл.През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...