И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“, 130 „против“ и без въздържали се.
В подкрепа на вота гласуваха парламентарните групи на „Възраждане“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Против бяха от ГЕРБ-СДС, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ не участва в гласуването, както и при първия вот на недоверие.
Според политолога Татяна Буруджиева вотът на недоверие не винаги се внася, за да падне правителството. Той трябва да покаже алтернативата, която опозицията предлага, и именно тук са проблемите при двата вота на недоверие към кабинета „Желязков“. През цялото време на дебата вносителите трябваше да се фокусират върху това с какво точно кабинетът „Желязков“ не се е справил в борбата с корупцията, но дебатът беше профанизиран, тъй като сериозните подозрения за корупция не се свързват с това правителство, коментира пред Радио Пловдив Буруджиева.
Хипотезата ѝ е, че вотът е бил внесен не за да се покаже алтернатива, а за да се представят вносителите като „единствено чистите“, защото не са били във властта. Втората цел на вота е да покаже, че ПП–ДБ са заедно с кабинета.
Татяна Буруджиева очаква серия от вотове на недоверие от „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ и гласувалите заедно с тях от „ДПС – ДПС“. ПП–ДБ са в ситуация да се дръпнат встрани точно, когато трябва да изпъкне опозицията. Тези три–четири партии ще следват тактика, с която ще натрупват послание за нуждата от нови избори, смята политологът.
Според нея ПП–ДБ ще атакуват правителството между вотовете, като впечатлението, което ще се оставя, е: „керванът си върви, кучетата си лаят“. По думите ѝ, ако ПП–ДБ внесат вот на недоверие към правителството след конвергентния доклад, резултатът пак ще е същият – дори и ако в него датата се отлага.
На всички е ясно, че решението за приемането ни в еврозоната ще бъде политическо. Всички знаем, че за еврозоната са ни необходими три стабилни бюджета, които да работят в полза на членството ни. Падането на правителството и отиването на избори не може да донесе първото място на ПП–ДБ. Те се намират в патова ситуация, коментира Буруджиева.
Според нея за тях е много по-важно в следващите месеци да си върнат второто място в електоралните нагласи, защото ако го загубят, това ще издаде слабост и отчаяни опити да се закрепят в политическия си статус. Политологът напомни, че и след публикуването на доклада предстоят още шест месеца, в които има много работа, и действията на партия, която се опитва да саботира присъединяването ни към еврозоната, ще бъдат наказани от десния избирател.
Потребителската такса, заплащана в извънболничната помощ при посещение на общопрактикуващ лекар или стоматолог да стане 3,90 лева от 1 ноември, искат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Предлага се таксата за пенсионерите да е 1,95 лева. Личните лекари настояват също за законова промяна, която да изключи освобождаването на групи..
Положението в село Труд наистина е нажежено! Хората искат яснота и подробности. Настояваме за общоселско събрание, на което да дойдат представители на властта. Ако не дойдат министри и кметът на Пловдив, поне г-н Иванов да се вдигне от община Марица и да дойде при хората най - накрая, вместо да пуска прессъобщения и да обяснява как..
Ефектът и ползите от домакинството на Пловдив на Глобалната конференция за винен туризъм, която приключва днес, коментира в програма "Ден след ден" проф. Бранимир Ботев, президент на Европейската лига за икономическо развитие Според него подобни глобални форуми не носят преки, а огромни индиректни ползи за винения бранш в България, стига да има..
България продължава да е последна по размер на минимална работна заплата в Европейския съюз, дори и след готвеното увеличение от 1 януари 2026 година. Защо обаче работодателските организации се обявиха против повишението на минималното възнаграждение? Според Румен Радев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ),..
На национален протест под надслов „Стига лъжи“ излизат точно днес младите медици на България. Протестът започва в 17.30 часа на площада пред Министерсвото на здравеопазването. До недоволството се стигна след като шест месеца след първите протести, решения по техните искания няма, а законопроектът, с който трябваше да бъдат..