От 2015-та година България е включена като кооперираща държава към Европейската космическа агенция. Това е началното ниво на участие, но 10 години по-късно възможността страната ни да премине към следващото ниво става все по-близка.
Пред бизнеса в Пловдив днес бяха представени възможностите за кандидатстване с проекти. Информационния ден откри зам.-министърът на иновациите и растежа, а програмата на Европейската космическа агенция за държави като нашата представи Дженифър Нго-Ан. Сред участниците с вече одобрени проекти е и екип на Аграрния университет в Пловдив
България да повиши нивото си на членство в Европейската космическа агенция, тази цел посочи зам.-министърът на иновациите и растежа Георги Ангелов при откриването на първата информационна среща в Пловдив.
В момента сме на ниво коопрерираща държава. Целта е да преминем към асоцииран член, а впоследствие и към членство в Европейската космическа агенция, каза Ангелов с уточнението, че всяко ниво има характерни особености.
При представянето на програмата за европейски коопериращи държави д-р Дженифър Нго-Ан от Европейската космическа агенция каза, че при асоциираното членство държавите имат възможност за работа по проекти по избор.
Някои от темите за финансиране на проекти са свързани с качеството на въздуха, позициониране на обекти, системи за мониторинг на язовири от нано-спътници. Сред участниците в тези проекти е и екип на Аграрния университет в Пловдив.
България е включена като кооперираща държава през 2015 година, а през 2021-ва е взето решение да се удължи присъствието й на това ниво до 2026 – 2027 година.След това се очаква да стане ясно дали ще продължи към следващото ниво.
В Асеновград започва разчистване на изоставени автомобили от общинските терени. След обход от екип на „Инспекторат, паркинги и гаражи“ предупредителни уведомления са поставени на повече от 30 коли. Собствениците им имат 3 месеца сами да ги преместят. След това, по силата на измененията на наредба, приета от Общинския съвет, колите ще бъдат..
При закрити врата започна днес делото "Дебора" в Пловдивския районен съд. Делото "Дебора" продължава в районния съд в Пловдив За първи път Георги Георгиев, влезе в съдебната зала без белезници, придружен само от адвокатите си. Георги запази мълчание, а адвокатът му Валентин Димитров каза, че на днешното дело ще се разпитват свидетели и поемни..
Нелегална търговия с козметични продукти, перилни и почистващи препарати разследват служителите от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при ОДМВР - Пазарджик. От търговски обект в квартал "Изток" са иззети близо 5000 шампоани, перилни и почистващи препарати, всички носещи логото на известни марки. По случая се води досъдебно..
На церемония за професионалния си празник пловдивските пожарникари почетоха паметта на колегите си, загинали при изпълнение на своя дълг и положиха в енци и цветя пред паметната им плоча. Старши комисар Васил Димов, директор на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, отчете, че от началото на 2025 година пожарникарите..
Броени дни преди новата учебна година областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева посети пловдивския квартал „Столипиново“, за да разговаря с родители, деца и доброволци от местната общност. Целта е да се изгради доверие и да се мотивират семействата да подкрепят образованието като път към по-добро бъдеще на децата им. Обиколката..