Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? 

Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН хората могат да направят много, за да намалят отпечатъка от своята дейност върху планетата Земя. 

"Човекът не може да спре глобалното затопляне, защото нашата планета е подвластна на космическите фактори, като част от Слънчевата система, а затоплянията и застудяванията на планетата основно зависят от астрономичните фактори, а също и от вътрешните геодинамични фактори на планетата. Затова твърдя, че не можем да спрем затоплянията и застудяванията, които са присъствали от самото начало на формирането на климатичната система на Земята", коментира проф. Стойкова.

Тя посочи, че Земята непрекъснато, макар и в течение на милиони години, преминава от глобално затопляне, към глобално застудяване и после пак към затопляне, като тези периоди се редуват в геоложката история.

Според професора сегашното затопляне е започнало преди около 10 000 години и в момента се наблюдава покачване на глобалните температури. 

"Разбира се Земята далеч преди появата на човека има своите механизми за регулиране на тези температури. Така че това са част от планетарните процеси", подчерта проф. Стойкова.

Според нея човешкото съществуване е директно свързано със Слънцето и животът на земята има пряко отношение към него. Тогава, когато слънцето изчезне, животът вече няма да съществува, но това няма да се случи в следващите 5 милиарда години.

По думите ѝ търсенията на учените са да бъдат открити планети, подобни на Земята и на тях да има възможност да се развива живот. Засега обаче няма научно доказателство, че има близки планети с такива условия на живот.

Проф. Стойкова смята, че учените трябва да открият минерални или енергийни суровини, които ще позволят в близко бъдеще да бъдем енергийно неутрални. Затова се работи много и по различни линии за този зелен преход. Но засега, докато все още няма безкрайно изобилие на чиста енергия, трябва да пазим планетата си, защото трябва да я оставим на нашите деца и внуци. 

"Наша е огромната отговорност за разумното използване на тези природни ресурси, с които разполага планетата. Те са ограничени", посочи ученият. И добави, че за да съхраним Земята трябва да се приспособим като вид и да пазим планетата си. "Ако не го направим, ни очаква съдбата на динозаврите", категорична е проф. Стойкова. Според нея вече се наблюдава отрезвяване в човека и учените, както и осъзнаване, че това е единствения ни дом и разумно трябва да използваме природните си ресурси, за да живеем на една чиста планета. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50