Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив трудовите злополуки бележат ръст

Нараства броят на трудовите злополуки заради занижена дисциплина и липса на контрол – става ясно от годишния доклад на пловдивската Инспекция по труда.

При направените близо 4700 проверки са констатирани над 9000 нарушения на законодателството за 2024 г.

 „Има тревожна тенденция за нарастване броя на трудовите злополуки през 2024 г. на територията на Пловдивска област. Общият брой на регистрираните инциденти е 304 или с близо 13% повече, спрямо предходната 2023“. Това заяви заместник областният управител Нурджан Караджова след заседание на Областния съвет по условия на труд с участието на представители на синдикатите, работодателските организации и областна администрация.

Според доклада на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пловдив Атанас Чернаев най-много са злополуките в секторите: транспорт - 54,  производството  - 38 и строителство - 18. Има обаче намаление на смъртните случаи – през 2024-а те са три, а през 2023 г. са  били осем. Проверките на Инспекцията показват, че основните причини за трудовите злополуки са  нарушения на изискванията за безопасност, занижена трудова дисциплина, липса на вътрешно фирмен контрол и незадоволителна квалификация на работниците.

Общата сума на наложените 358 от инспекцията санкции е в размер на  574 000 лева – сочи още докладът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пазарджик погват участниците в гонки и дрифтове

В Пазарджик предприемат мерки срещу шумните автомобили и колите, участващи в гонки и дрифтове. С навлизане на летния сезон служителите от сектор „Пътна полиция“ предприемат действия за засилен контрол на иофьори с шумни автомобили, както и за такива участващи в гонки или дрифтове.  Само при първата полицейска акция през миналата седмица са..

публикувано на 05.06.25 в 12:16

Кметът настоява за качествен ремонт в СУ "Любен Каравелов"

По повод извънредната проверка, оповестена от МРРБ, на ремонтите в СУ „Любен Каравелов“, където падна част от окачен таван в класна стая, днес кметът на Пловдив Костадин Димитров обясни, че вече се е срещнал с представители на фирмата изпълнител "НСК София" ЕООД и е настоял за качествено изпълнение на ремонта: "Вчера имахме среща с изпълнителя...

публикувано на 05.06.25 в 12:01

Барелеф на благодетеля Владимир Сис бе открит на фасадата на Радио Пловдив

Паметна плоча с барелеф на чешкия журналист и общественик Владимир Сис беше открита официално на фасадата на Радио Пловдив.Събитието е част от проявите, с които медията отбелязва своята 70-годишнина. Присъстваха чешкият посланник Мирослав Томан и Теодосий Спасов, член на УС на БНР.  Сградата на Радио Пловдив, която първоначално е била „Дом..

обновено на 05.06.25 в 11:26

Кметът даде старт на втория етап на ремонта на Хуманитарната гимназия

Кметът на Пловдив Костадин Димитров, ресорният зам.-кмет Владимир Темелков, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и директорът на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ Емил Начев дадоха старт на вътрешния ремонт на сградата на училището, която е паметник на културата. Досега са реставрирани фасадите и покривът на зданието,..

обновено на 05.06.25 в 11:25

Спад на новите безработни в Пещера

Община Пещера отчита спад на новорегистрираните безработни с близо 5 процента, в сравнение с миналата година. По-голямата част от безработнитеса с ниска квалификация, като 62 процента са жени.Увеличават се случаите на системен отказ на предложения за работа от Бюрото по труда. През миналата година са разкрити нови 511 места от фирми на територията на..

публикувано на 05.06.25 в 11:25