Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папата ни завеща, че без милост сме обречени на самота

За мен папа Франциск остана Божи човек, каза още Теодора Димова

Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск.

Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова.

„Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с деца. Едно от тях, развълнувано, започна плаче и той го попита на ухо какво го е разплакало. После въпросът на 4-5 годишния Емануеле, разказан публично, стана емблема на отношението на папа Франциск към хората. Въпросът на детето бе, че баща му е починал и е оставил 4 деца, но не е бил кръстен и детето питаше дали ще отиде при Бог. Папата публично отговори на този труден въпрос, успя да разплаче всички и да успокои детето. Такава сърдечност и топлота, и обич!“, каза Теодора Димова.

Такива примери няма как да не трогнат всяко сърце, добави писателката. "Това е директна връзка между хората, от която ние в забързаното си ежедневие, залисани от проблеми, като че ли започваме да пренебрегваме. Това като че ли беше основното послание на папата – да запазим топлота и свързаност между нас и той не прекъснато го показваше".

Теодора Димова напомни, че всеки един от нас е длъжен да го демонстрира, защото иначе без доверие и без тази милост сме обречени на самота и отчуждение. 

Дали ще можем да извървим пътя от пищното към простото? Да, би трябвало да можем. Това е простотата, за която говорим от началото на разговора. Папата по един чудесен начин умееше да скъсява дистанцията и да установява връзка между сърцата, допълни писателката.

До колко здравословна е връзката между духовен лидер като папата и неговото влияние към политическите процеси? Франциск наистина избягваше да назове агресора и посланията му бяха по-общо, но това не потъмнява аурата му на миротворец. Вероятно това е по дипломатически причини. За мен той остана Божи човек, каза още Теодора Димова. 
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Теодора Димова е в прикачения файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45