Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Религията в училище не пречи на научното познание

| обновено на 24.04.25 в 17:07

В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища.  Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен".

"Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас, започнаха разговорите за въвеждане на предмет „вероучение“. От поне десет години обаче, поне Църквата вече не говори обучение в този смисъл, а часове по „религия“, в които се преподава православие, но има възможност и за избор на други религии.  Има и още една дисциплина, която е неутрална и свързана с етика, дободетели.  Тоест, дебатът леко се промени, но участниците са същите и така „яловият“ резултат през всичките тези години е един и същ.  И в крайна сметка въпросът беше „погребан“ и  сега имаме една междинна нерешена ситуация.“

Този въпрос отново бе повдигнат от новото правителство сякаш се вижда едно истинско желание на МОН да реши този въпрос.  Има подкрепа и от доста представители на палотичеките партии, не само управляващите. Вижда се, че се търси някакво конструктивно решение на проблемите по тази тема.  

Има обаче и някои опасения от дискутиращите, но те могат да бъдат преодолени.  Например, как ще се съвмести научното познание, което се преподава в училище, с другата тематика в религиозната сфера - коментира Пламен Сивов. 

Всичко това би могло да получи един смислен отговор. Планира се през май да бъде публикувана концепцията на алтернативните форми.

Това, което трябваше да стане ясно, че  тази инциатива не ни изхвърля извън европейската орбита, не ни връща в някаква примитивна или мракобесна алтернатива не е назадничава. Напротив - връща ни там, където ни е мястото, а именно, в развитите европейски страни, където почти навсякъде този тип образование съществува под някаква форма. 

Обяснено е подробно, че ако родителите не желаят детото да изучава този предмет религия, имат пълното право да го освободят от тези часове.  Всички страхове са плод на непознаване на темата.  Важното е да държим диалога в нормалните, цивилизовани човешки рамки.  Противниците на идеята трябва да знаят, че никой няма да ги задължи с такова обучение.

Може да се спори и с аргумента, че по  този начин децата ни ще станат по-добри, но това, което може да се каже със сигурност е,  че няма никакви аргументи това да е било вредно - убеден е Пламен Сивов от фондация "ПОкров Богородичен". 

Тръгваме с добри намерения, че от този тип обучение има нужда! - категоричен е той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Откриват официално обновената градска част на Чепеларе

Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на  обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..

публикувано на 24.04.25 в 16:02

Тренировъчни фирми се срещат на мащабен форум в Панаира

Над 1000 ученици и студенти участват в 28-я Панаир на тренировъчните фирми. Те ще се състезават в 16 конкурса, за които наградите ще бъдат раздадени утре,  от 12 часа. Целта е средното образование да се ориентира към професии, които са актуални и търсени на пазара на труда. Има участници от Черна гора и Сърбия.  В Пловдивския панаир са фирми от..

публикувано на 24.04.25 в 11:21

Време е да започне дискусия за увеличаване на здравната вноска

Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни. Решението за намаляване на таксата е взето на последното заседание на Министерски съвет..

публикувано на 24.04.25 в 10:42

Папата ни завеща, че без милост сме обречени на самота

Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова. „Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с..

публикувано на 24.04.25 в 10:15

Изборът на нов папа става сред 135 кардинали, няма фаворити

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ.  За момента няма яснота за детайлите по..

публикувано на 23.04.25 в 16:49