Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Религията в училище не пречи на научното познание

| обновено на 24.04.25 в 17:07

В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища.  Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен".

"Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас, започнаха разговорите за въвеждане на предмет „вероучение“. От поне десет години обаче, поне Църквата вече не говори обучение в този смисъл, а часове по „религия“, в които се преподава православие, но има възможност и за избор на други религии.  Има и още една дисциплина, която е неутрална и свързана с етика, дободетели.  Тоест, дебатът леко се промени, но участниците са същите и така „яловият“ резултат през всичките тези години е един и същ.  И в крайна сметка въпросът беше „погребан“ и  сега имаме една междинна нерешена ситуация.“

Този въпрос отново бе повдигнат от новото правителство сякаш се вижда едно истинско желание на МОН да реши този въпрос.  Има подкрепа и от доста представители на палотичеките партии, не само управляващите. Вижда се, че се търси някакво конструктивно решение на проблемите по тази тема.  

Има обаче и някои опасения от дискутиращите, но те могат да бъдат преодолени.  Например, как ще се съвмести научното познание, което се преподава в училище, с другата тематика в религиозната сфера - коментира Пламен Сивов. 

Всичко това би могло да получи един смислен отговор. Планира се през май да бъде публикувана концепцията на алтернативните форми.

Това, което трябваше да стане ясно, че  тази инциатива не ни изхвърля извън европейската орбита, не ни връща в някаква примитивна или мракобесна алтернатива не е назадничава. Напротив - връща ни там, където ни е мястото, а именно, в развитите европейски страни, където почти навсякъде този тип образование съществува под някаква форма. 

Обяснено е подробно, че ако родителите не желаят детото да изучава този предмет религия, имат пълното право да го освободят от тези часове.  Всички страхове са плод на непознаване на темата.  Важното е да държим диалога в нормалните, цивилизовани човешки рамки.  Противниците на идеята трябва да знаят, че никой няма да ги задължи с такова обучение.

Може да се спори и с аргумента, че по  този начин децата ни ще станат по-добри, но това, което може да се каже със сигурност е,  че няма никакви аргументи това да е било вредно - убеден е Пламен Сивов от фондация "ПОкров Богородичен". 

Тръгваме с добри намерения, че от този тип обучение има нужда! - категоричен е той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56